Športové

Vhodné pre bežecké lyže a palice


Na správne nasadenie bežiek použite svoju telesnú hmotnosť a výšku.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Bežecké lyžovanie je zimná aktivita, ktorá vám poskytne skvelé aeróbne cvičenie. Je to kvôli chôdzi, ktorá sa používa pri behu na lyžiach. Typ lyžovania, ktoré chcete robiť - pretekárske, rekreačné zájazdy, in-track alebo out - bude mať vplyv na typ lyží a palíc, ktoré si kúpite, ale v súvislosti so správnym uchytením existujú určité spoločné rysy. Vaša výška, váha a úroveň skúsenosti ovplyvňujú vaše nákupné rozhodnutia.

Dĺžka lyží

Dĺžka bežiek sa meria v centimetroch. Klasické lyže na rekreačné turistiku sú najdlhšie. Turistické lyže ponúkajú väčšiu kontrolu v hlbokom snehu a sú o niečo kratšie. Lyže korčule, ktoré sa používajú na zamrznutých upravovaných trasách, sú najkratším druhom bežiek. Dĺžka prispôsobí krátke korčuľové kroky korčuľovania používané na ťažko zabalenom snehu. Nat Brown, autor knihy „Kompletný sprievodca na prípravu bežeckých lyží“, odporúča, aby bola vaša výška plus 30 centimetrov správnym uchytením klasickej lyže. Korčuliarske lyže budú približne o 10 až 15 centimetrov kratšie ako klasické modely, pričom medzi týmito dvoma meradlami budú patriť turistické lyže.

Ohnutie

Flex označuje, aké flexibilné alebo „mäkké“ sú pre bežkárov. Ohyb ovplyvňuje vašu rýchlosť na ceste alebo trase a vašu schopnosť otočiť sa. Tuhé lyže s malým ohybom vám pomôžu ísť rýchlejšie, najmä v pevnom teréne. Začiatočníci často nájdu mäkšie, flexibilnejšie lyže pohodlnejšie a ľahšie sa s nimi manipuluje. Skúsení športovci majú takú techniku, úroveň zdatnosti a kontroly, ktorá je potrebná na efektívnejšie používanie tužších lyží.

Vzopätie

Vaša váha tiež zohráva úlohu pri hľadaní správneho uchytenia bežky. Mnoho grafov veľkostí uvádza rozsahy výšky a hmotnosti zodpovedajúce dĺžke lyže. Výkyv alebo oblúk lyže sa tiež spolieha na hmotnosť, ktorá je určujúcim faktorom pre fitnes. Lyžiarsky byt na zemi oblúky z povrchu. Toto je odklon. Čím ťažšie ste, tým viac vyklenutia alebo vyššieho oblúka chcete použiť. Ľahkí lyžiari si vyberajú lyže s menším sklonom. Na zatlačenie lyže k zemi a posunutie sa dopredu musíte použiť svoju telesnú hmotnosť. Ľudia, ktorí nevážia toľko, môžu byť unavení pri používaní lyží s vysokým prevýšením.

Stožiare

Vyberte si svoje lyžiarske palice podľa typu lyžovania. Lyžovanie na trati je na zabalenom snehu, čo znamená, že budete potrebovať silnú tyč na prelomenie pevného snehu. Tyče na kolieskach majú malé koše a sú dosť dlhé a siahajú až tesne pod podpazušia. Stĺpy používané na terénne alebo terénne terény sú spravidla ťažšie a majú väčšie koše, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa v hlbšom a voľnejšom snehu. Mnoho turistických palíc je výškovo nastaviteľných, takže si môžete prispôsobiť dĺžku lyžovaciemu prostrediu. Lyžiarske palice v štýle skate, ktoré sa používajú na rýchly krok, zmerajte úroveň brady.