Vhodnosť

Správna technika veslovania


Správna technika veslovania začína dobrou polohou chytenia.

Veslovanie je efektívny spôsob, ako sa dostať a zostať fit - a je to populárny šport - ale nemusíte mať luxus bývania v blízkosti rieky alebo jazera alebo nemáte sklon stať sa členom veslárskeho klubu. Mnohé z výhod veslovania na vode môžete zažiť cvičením s veslovacím strojom, ale iba ak ho správne použijete. Správna technika veslovania zefektívni a zlepší pohodlie vášho tréningu a môže tiež znížiť riziko zranenia.

Na vaše značky!

Posaďte sa na račňu a nastavte popruhy na nohy tak, aby pevne sedeli na najširšej časti nôh. Posúvajte sa dopredu, aby vaše holene boli zhruba zvislé, a držte rukoväť pevne v oboch rukách a roztiahnite ruky pred sebou vo výške ramien. Nakloňte sa mierne z bokov a pozerajte sa rovno. Toto je vaša východisková poloha a nazýva sa tiež poloha západky.

Zatlačte a potom potiahnite

Fáza generovania energie pri veslovaní sa nazýva pohon. Silne tlačte nohami, aby sa vytvorila dynamika. Držte ruky rovno na začiatku, pretože priťahovanie s rukami vás môže okradnúť o moc a spôsobiť únavu skôr, ako by ste mali. Udržujte svoje základné svaly vystužené, aby sa prostredníctvom vašej bránice nestratila žiadna sila. Keď sa vaše kolená blížia k úplnému vytiahnutiu, zatiahnite za rukoväť do brucha. Olovo lakte a zápästia držte rovno. Ľahko sa oprite a dokončite ťah. Táto koncová poloha sa nazýva cieľ.

Vráťte sa na začiatok a zopakujte postup

Natiahnite ruky a ohnite nohy tak, aby ste sa posúvali vpred a vrátili sa do polohy západky. Nazýva sa to fáza obnovy. Návrat do polohy západky by mal trvať zhruba dvakrát tak dlho ako jazda. Po dosiahnutí polohy západky znova zatlačte a pustite sa do ďalšieho zdvihu. Pamätajte si: nohy, paže, pauza, ruky, nohy, aby vaša veslárska technika bola správne načasovaná a koordinovaná.

Bezpečnosť predovšetkým

Použitím správnej techniky veslovania minimalizujete riziko zranenia. Ak ste novým cvičením alebo ste sedaví, pred začatím nového tréningu sa poraďte so svojím lekárom. Veslovanie je cvičenie s nízkym dopadom, ale napriek tomu môže zaťažovať kolená, boky a dolnú časť chrbta kvôli veľkým rozsahom pohybu - začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu a trvanie tréningu, aby ste sa vyhli zbytočným bolestiam.