Výživa

Výhody a nevýhody pitnej stravy Soda


Diétne sódy vedú skôr k nárastu hmotnosti ako k znižovaniu telesnej hmotnosti

Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Jedlá sóda sú jednou z najpopulárnejších amerických nápojových výberov. Údaje z Národného prieskumu zdravia a výživy, ktoré vykonalo Centrum pre kontrolu chorôb, zistili, že približne 20 percent populácie v rokoch 2009 - 2010 konzumovalo diétne nápoje a tento počet sa odvtedy zvýšil. Dieta nealkoholické nápoje prichádzajú nielen vo forme sodoviek, ale tiež ako práškové nápoje, limonády, ľadové čaje, ovocné údery, športové nápoje a energetické nápoje. Všeobecne sa predpokladalo, že výber verzie diéty je alternatívou k zdravému zdraviu pri pití pravidelných sód; veľké množstvo dôkazov však zistilo, že pijáci sódy na výrobu jedál majú rovnaké zdravotné problémy ako tí, ktorí pijú pravidelnú sódu. Zdá sa, že osoby, ktoré pijú sódu s diétou, nemajú v porovnaní so zdravím žiadne prínosy, ale majú zvýšené riziko zdravotných problémov (Purdue University, 2013).

Dôvody pre výber stravy

Spotrebitelia si môžu zvoliť sodovú stravu pre svoju chuť a dobrý pocit ovplyvňuje pocity viny týkajúce sa cukru a kalórií. Priemerná sóda s hmotnosťou 12 uncí obsahuje približne 150 kalórií a 9 čajových lyžičiek cukru. Diétne sódy sú ľahko dostupné, lacné a pohodlné. Väčšina z nich je kofeínovaná, čo poskytuje rýchlu energetickú podporu bez toho, aby sa muselo variť kávu alebo strmý čaj. My ako kultúra sme si zvykli na neprirodzene sladké chute a mnohí sa cítia, akoby boli závislí od diétnej sódy z dôvodu spôsobu, akým naše mozgové receptory reagujú na jej nadmernú sladkosť (Yang, 2010).

Štatistika štúdie pre hmotnostný zisk

Na rozdiel od predchádzajúcich názorov je pravdepodobnosť, že pijúci sódovky majú nadváhu alebo obezitu, ako bežní pijáci sódoviek alebo sóda. Vedci z Purdue University, vrátane Dr. Susan Swithers, zhodnotili tucet štúdií publikovaných za posledných päť rokov, ktoré skúmali vzťah medzi konzumáciou sódy a zdravými výsledkami. Swithers (2013) poznamenal, že pitím iba jedného nealkoholického nápoja denne, diéty alebo pravidelného života je pravdepodobnosť priberania na váhe 30%, najmä tuku okolo žalúdka. Čím viac diétnych nápojov osoba vypila, tým väčšia hmotnosť pribúdala. Podľa Dr. Quing Yang, uverejneného v časopise Yale Journal of Biology and Medicine (2010), súvisí to s účinkom umelých sladidiel na naše hormóny chuti do jedla a receptory hladu v mozgu. Hladové signály sú prerušené a chuť k jedlu je stimulovaná. Existuje tiež falošný pocit slobody jesť a piť viac, aby sa zodpovedalo za kalórie, ktoré diétny nápoj chýba.

Ďalšie zdravotné komplikácie

Pravidelná konzumácia diétnych nápojov, dokonca aj raz za deň, môže byť okrem prírastku na váhe spojená s vyššou pravdepodobnosťou srdcových chorôb, mozgovej príhody, vysokého krvného tlaku, cukrovky a metabolického syndrómu. Aj u pijanov s diétou, ktorí si udržiavali zdravú váhu, bolo stále zvýšené riziko cukrovky, srdcových chorôb a mozgovej príhody; tri najčastejšie príčiny smrti v Spojených štátoch amerických (Swithers, 2013).

Umelé sladidlá: chuť na cukor a nadmerné stravovanie

Umelé sladidlá sa pohybujú od 300 do 1 200-krát sladšej chuti ako cukor (Harvard School of Public Health, 2013). Vaše telo cíti, že bolo zjedené niečo sladké, ale pretože nie sú prítomné žiadne kalórie, nereaguje primerane. Umelé sladidlá, ktoré sa nachádzajú v jedálničkách, stimulujú mozog, aby túžili po sladkostiach a vysoko kalorických potravinách, čo vedie k nadmernému jedlu; najmä uhľohydráty. Tento falošný príval cukru bez akýchkoľvek kalórií na spracovanie môže predstavovať riziko pre inzulínovú rezistenciu, prírastok na hmotnosti a cukrovku 2. typu (American Journal of Clinical Nutrition, 2011). Keď konzumenti sódovky konzumujú skutočné cukry, telo potom správne neuvoľňuje hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi a krvný tlak (Swithers, 2013).

Intenzívne sladká chuť zvyšuje chuť do jedla a mení naše preferencie prirodzenej chuti. Čím častejšie sa tieto umelé sladidlá konzumujú, tým viac sa chuťové poháriky zvyknú, tým ťažšie je cítiť pôžitok zo sladkej chuti a čím silnejšia je chuť a závislosť od sladidiel. Váš mozog reaguje podobným spôsobom ako drogová závislosť (Swithers, 2013).

Nežiaduce zložky

Diétne sódy a ďalšie diétne nápoje neposkytujú žiadnu výživnú hodnotu a neslúžia na výživu tela. To, čo obsahujú, zahŕňa; umelé sladidlá, umelé aromatické prísady, potravinárske farbivá, kofeín, uhličitany a konzervačné látky.

Vedci z Harvardskej školy verejného zdravia (2013) dodávajú, že bubliny vo všetkých sýtených nápojoch obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá pije vápnik z krvi a kostí. To môže viesť k osteoporóze a slabým, poškodeným kostiam alebo srdcovým komplikáciám. Obsah kofeínu v sódach tiež vyčerpáva hladiny vápnika a stimuluje centrálny nervový systém, ktorý spôsobuje nespavosť, stres, nervozitu a úzkosť. Ak sa vypije vo veľkom množstve, môže dôjsť k dehydratácii.

Štúdia, ktorú uskutočnil Národný inštitút zdravia (2011), zistila, že u ľudí, ktorí pijú štyri alebo viac plechoviek akéhokoľvek typu sódy denne, je asi o 30 percent pravdepodobnejšia depresia ako u ľudí, ktorí nepili sódu. Úrad pre potraviny a liečivá kategorizuje karamelové sfarbenie používané na to, aby niektoré sodovky dostali odtieň hnedej, karcinogénny, ktorý môže súvisieť s určitými druhmi rakoviny.

Zdravšie alternatívy

Odborníci odporúčajú obmedziť spotrebu diétnych nápojov, tak aké sú niektoré alternatívy? Ako vždy, voda zostáva tou najlepšou voľbou pre naše telá. Ak musíte mať nejakú pridanú príchuť, skúste do vody vytlačiť citrónovú, pomarančovú alebo limetkovú šťavu, hodiť nejaké plátky uhorky a lístky mäty alebo kúsky čerstvého ovocia. Ak stále túžite po šumivých pocitoch, pridajte do seltzerovej vody striekajúcu vodu zo 100% skutočnej šťavy, ako je brusnica alebo mango. Ak máte odšťavovač, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy môžu zabaliť výživný úder. Pre prirodzený kop kofeínu skúste zelené čaje, čierne čaje, kombucha alebo nesladenú kávu. Bylinné čaje sú tiež skvelou voľbou a všetky si môžete vychutnať horúcimi alebo ľadovými.

Zdroje (3)