Športové

Účel prúžkov ráfiku bicyklov


Správne namontované ráfikové pásy bránia plochým pneumatikám.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Ráfiky alebo ráfikové pásky hrajú úlohu pri ochrane vnútorných trubíc bicykla. Toto základné príslušenstvo môže byť vyrobené z plastu, lepidla alebo gumy a dodáva sa v sortimente veľkostí pre rôzne kolesá. Ak si kúpite nové koleso alebo bicykel, pravdepodobne sa dodáva s prúžkom na okraji ráfika. Často kontrolujte stav pásov ráfikov. Vymeňte ich, keď spozorujete známky opotrebenia.

účel

Lúče kolies môžu prepichnúť otvory vo vnútorných tubách namontovaných vo vnútri ráfika kolesa. Pokiaľ nie sú opotrebované, pásy ráfikov sú dostatočne silné, aby poskytovali ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje plochým pneumatikám. Pásiky sa dodávajú v rôznych veľkostiach, aby sa prispôsobili rôznym rozmerom kolesa. Ak si nie ste istí, ktorú ráfikovú pásku potrebujete pre svoje bicykle, požiadajte o radu mechanika bicykla.

Gumové pásky

Gumové ráfikové pásy vyrobené z rovnakého materiálu, aký sa používa pre duše, sú podľa časopisu pre bicykle „Dirt Rag“ najčastejšie a najmenej nákladné. Okrem toho, ak sú gumové pásy správne dimenzované a nainštalované, poskytujú primeranú ochranu, ak bicykel na nízkotlakových pneumatikách. Na druhej strane majú krátku životnosť a šírku, ktorá je často príliš úzka na to, aby úplne chránila vnútorné rúrky pred lúčmi.

Plastové lemovky

Správna inštalácia a dimenzovanie sú pre plastové ráfiky nevyhnutné, aby poskytovali primeranú ochranu proti plochým pneumatikám. Dôležitý je aj druh plastu, ktorý sa používa na plastové ráfikové pásy, pretože kvalita sa medzi značkami líši. Lacné plastové okraje majú ostré hrany, ktoré môžu prepichnúť vaše vnútorné trubice. Iní im chýbajú pružnosť a roztrhnutie, ak ich pretiahnete. Ak nie ste oboznámení s krokmi aplikácie a možnosťami plastu, zvážte zadanie úlohy skúsenému mechanikovi bicykla.

Prúžky lemov lepiacej látky

Kým prúžky lepiacej látky na okrajoch môžu byť lepšou voľbou pre tri - spisovateľ špiny Ragov Eric McKeegan hovorí, že sú tiež ľahší výber náročnejších jazdcov - nie sú bez chýb. Zmeny v kvalite znamenajú, že lepidlo na tkanine niekedy zaschne skôr, ako narazí do obchodov. V dôsledku toho páska vykĺzne z miesta a vystaví vnútorné rúrky lúčom kolies. Existujú kvalitné látkové ráfiky. Porozprávajte sa s mechanikmi bicyklov o nástrahách a výhodách rôznych značiek.