Zdravie

Cvičenia na stláčanie lopty pri zápale lakťa


Stresové gule sa používajú na zlepšenie priľnavosti pri zápalu lakťa.

Comstock Images / Comstock / Getty Images

Zápal šliach je bolestivý stav, ktorý často postihuje lakeť. Tenisový lakeť a golfový lakeť sú najbežnejšími typmi tendinitídy v lakťoch. Znížená sila priľnavosti je príznakom každej z týchto porúch. Cviky na stlačenie lopty môžu zlepšiť silu a funkciu rúk s tendinitídou lakťa.

Prehľad

Tendinitída lakťa môže ovplyvniť šľachy na oboch stranách lakťa. Opakované pohyby zápästia kombinované s uchopením môžu viesť k tendinitíde lakťa. Tenisový lakeť, nazývaný tiež laterálna epicondylitída, je spôsobený nadmerným používaním svalov, ktoré narovnávajú prsty a ohýbajú zápästie dozadu. Bolesť nastáva pri šliach, keď sa prichytáva k špicatej kosti na vonkajšej strane lakťa. Golferov lakť alebo stredná epicondylitída spôsobuje bolesť v kostnom bode vo vnútri lakťa. Svaly, ktoré ohýbajú prsty a zápästie dopredu, sa pripájajú k tejto kosti.

Sila priľnavosti

Cviky na stlačenie lopty sa vykonávajú na zvýšenie sily úchopu. Na toto cvičenie sa používa tenisový loptu alebo iná pružná lopta podobnej veľkosti. Guľa sa umiestni do stredu dlane s prstami a palcom omotaným okolo nej. V tejto polohe je lopta jemne stlačená - bez bolesti - približne 3 sekundy a opakuje sa mnohokrát, často 10 až 25. Typickým cieľom je pracovať až 3 sady v rade. Tieto cvičenia by nemali zvyšovať bolesť v lakťoch a sú zvyčajne prerušené, ak sa príznaky zhoršia.

Posilnenie prstov

Cvičenia na stláčanie lopty sa môžu použiť na posilnenie slabých svalov palca a prstov spôsobených zápalom lakťa. Ohýbanie palca je zosilnené zatlačením palca do lopty, keď ho držíte v dlani ostatnými prstami. Zovretie medzi palcom a ukazovákom sa posilní pridržaním lopty medzi týmito prstami a súčasným stlačením mačiek. Palcová opozícia je posilnená opakovaním tohto cvičenia medzi palcom a každým z ostatných prstov jednotlivo. Aj keď sa odporúčania líšia, tieto cvičenia sa často vykonávajú vždy 10 až 25-krát, pričom pracujú až 3 sady v rade.

Alternatívy

Pri stlačení lopty môže byť ťažké alebo bolestivé stlačenie lopty. Rovnaké cvičenia, ktoré sa vykonávajú s loptičkou, sa môžu robiť so zloženým uterákom, špongiou alebo mäkkým cvičebným tmelom, až kým nebude stláčanie lopty tolerované bez bolesti. „Loptičku“ je možné vyrobiť naliatím piesku do vypusteného balóna, až kým nedosiahne veľkosť vajíčka, a uzlomiť koniec.