Športové

Ako nasadiť tenisový grip z továrne


Rakety sa časom opotrebujú a je potrebné ich vymeniť.

Ronald Martinez / Getty Images Šport / Getty Images

Výrobcovia tenisu naraz vyrábali rakety s koženými úchopmi, ktoré vydržali dlho a zriedka bolo potrebné ich vymeniť. Ale tieto dni sú už dávno preč; dnešné rakety sú vyrobené zo syntetických úchopov. Ak ste vášnivým hráčom, nebude trvať dlho, kým sa zovrie a musí sa vymeniť. Správna inštalácia novej rukoväte tak, aby vyzerala, akoby prišla priamo z montážnej linky, nie je príliš náročná, ak máte oči na detail a venujete si čas.

1.

Odstráňte opotrebovanú rukoväť z rukoväte rakety. Ak je okolo horného držadla gumový golier, posuňte ho smerom k krku. Odlepte pásku, označovanú ako dokončovacia páska, z hornej časti opotrebovanej rukoväte a uvoľnite ju až k čiapočke na konci rukoväte. Ak je svorka pripevnená k čiapočke, odstráňte ju pomocou klieští na ihly.

2.

Vyberte nové náhradné držadlo a dodanú povrchovú pásku z obalu. Preskúmajte rukoväť a všimnite si, že jeden koniec je zúžený, horná strana je potiahnutá plastovou fóliou a zadná strana má úzky pruh papiera, ktorý tečie cez stred a pokrýva lepidlo.

3.

Odlepte plastovú fóliu z hornej strany rukoväte. Začnite so zúženým koncom a odlepte späť 8 palcov papierového pásu, aby ste odkryli lepidlo. Raketu položte na rovný povrch a väčšinu rukoväte ležte napravo od rukoväte tak, aby rovný okraj zúženého konca bol zarovnaný s okrajom tupého uzáveru. Prilepte koniec držadla na viečko a do neho vložte svorku. Ak svorka nie je dobre osadená, zľahka poklepte kladivom.

4.

Ľavou rukou držte raketu tak, aby tupá čiapočka smerovala nahor k stropu. Keď držíte pravú ruku za držadlo, opierajte hlavu rakety o stehno, aby ste ju počas balenia mohli oprieť.

5.

Keď začnete ovíjať rukoväť, pravou rukou vytiahnite rukoväť doprava a ľavou rukou pomaly otáčajte hriadeľom rakety v smere hodinových ručičiek. Pri prvom otočení rukoväte zarovnajte okraj rukoväte s okrajom tupého uzáveru.

6.

Uchopte rukoväť okolo rukoväte v miernom uhle, zatiaľ čo ľavou rukou otáčate hriadeľom a jemne ju ťahajte pravou rukou. Pri každom otočení prekrývajte okraje rukoväte 1/16 palca. Pri postupovaní na vrchnú časť rukoväte odstráňte papierovú podložku niekoľko stôp súčasne.

7.

Posledný zábal urobte hneď za hranou horného okraja rukoväte. Vezmite pero a označte čiaru, ktorá označuje koniec úchopu. Táto čiara by mala byť rovnobežná s tupým uzáverom. Rozbalte rukoväť dostatočne, aby ste videli čiaru, a odrežte ju pozdĺž nožníc, aby ste odstránili nadbytočnú priľnavosť.

8.

Orezaný koniec znova zamotajte okolo rukoväte. Vezmite dodanú povrchovú pásku a obalte ju okolo horného držadla, aby ste ju držali na svojom mieste. Ak ste na začiatku vysunuli gumovú objímku, posuňte ju späť cez pásku.

Tipy

  • Po odstránení opotrebovanej rukoväte sa uistite, že rukoväť je čistá od akéhokoľvek starého materiálu alebo lepidla.
  • Výrobcovia balia rukoväte pre pravákov. Ak máte ľavú ruku, pri inštalácii rukoväte zmeňte smerové pokyny.

Výstraha

  • Vyhnite sa príliš silnému ťahaniu za nové držadlo, aby ste zabránili napnutiu a poškodeniu.

Foto Kredity

  • Ronald Martinez / Getty Images Šport / Getty Images