Vhodnosť

Spáli náhodný alebo kopec na stacionárnom bicykli viac kalórií?


Nastavenia vášho bicykla vám môžu pomôcť neustále zvyšovať intenzitu.

Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Stacionárny bicykel je ideálnym nástrojom na uspokojenie vašich denných potrieb aeróbneho cvičenia. Nastavenie na kopci aj nahodile vám môže pomôcť zvýšiť počet spálených kalórií, ale počet spálených kalórií pri každom nastavení závisí od intenzity, s ktorou cyklizujete, vašej počiatočnej hmotnosti, trvania vášho postupu a podobných faktorov.

Faktory ovplyvňujúce spálené kalórie

Bez ohľadu na to, aký intenzívny je váš cvičebný program, spálite viac kalórií, ak sa s tým môžete držať dlhšie. V dôsledku toho sa výber nastavenia, ktoré vydrží len pár minút, môže odraziť. Smer vášho cyklu tiež ovplyvňuje intenzitu tréningu, takže nastavenie kopca je intenzívnejšie, pokiaľ je zachované dostatočné tempo.

Výhody nastavenia kopca

Hlavnou výhodou nastavenia kopca je to, že budete mať trvalú výzvu. Cyklistika do kopca núti vaše klzáky a teľatá tvrdšie pracovať, ponúka výhody na posilnenie svalov a spaľuje viac kalórií, ako keby ste jazdili na rovnom povrchu. Získate tiež výhody kardiovaskulárneho zdravia. Keď sa váš srdcový rytmus zvyšuje, vaše srdce dostane cvičenie, ktoré vám môže pomôcť znížiť riziko mŕtvice a iných kardiovaskulárnych problémov.

Výhody náhodného nastavenia

Náhodné nastavenie zvyčajne spaľuje menej kalórií ako nastavenie z kopca, pretože spolu s náročnou cyklistikou do kopca budete robiť menej náročnú cyklistiku. Náhodné nastavenie však ponúka výhody intervalového tréningu, ktorý povzbudzuje vaše telo, aby sa striedalo medzi dvoma alebo viacerými rôznymi krokmi. To zvyšuje počet spálených kalórií a zvyšuje svalovú silu. Rovnako ako pri nastavení na kopci, aj tu sa zlepšuje kardiovaskulárna kondícia.

Výber správneho nastavenia

Najvyššia spálená kalória nie je vždy tou najlepšou voľbou. Ak ste na bicykli nováčikom, náhodné nastavenie vám môže pomôcť využiť intervalový tréning na neustále získavanie sily, čo vám umožní nakoniec zvládnuť dlhé obdobia na kopci. Ale ak ste pokročilý cyklista, nastavenie kopca je vo všeobecnosti najlepšou voľbou pre rýchle a efektívne spaľovanie kalórií.