Vhodnosť

Odporúčané dychové cvičenia pre starších


Dýchacie cvičenia môžu zlepšiť vaše zdravie a vašu náladu.

PhotoObjects.net/PhotoObjects.net/Getty Images

Dýchacie cviky sú užitočné pre každého, ale môžu byť nevyhnutné pre starších ľudí. Kendal, hlavný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pre seniorov, vysvetľuje, že vaša schopnosť správne dýchať ovplyvňuje všetko od vašej sily a vytrvalosti po vašu náladu. Najčastejšie sú postihnutí starší ľudia, pretože starší môžu stratou až 20 percent svojej hladiny kyslíka v krvi len starnutím. Našťastie vám dýchacie cvičenia môžu pomôcť udržať vás v ružovej farbe v každom veku.

Základné dýchacie vŕtačky

Eldergym, online zdroj pre fitnes pre seniorov, ponúka tri základné dychové cvičenia pre starších ľudí, ktorých cieľom je zlepšiť fungovanie pľúc, vyčistiť ich od toxínov a znečisťujúcich látok a zlepšiť hladinu kyslíka, čo zase môže zvýšiť vašu energiu a radosť zo života. Jedným z nich je sedenie. Položte jednu ruku na hruď a druhú na brucho. Pri vdychovaní spôsobom, ktorý väčšinou zdvíha ruku na hrudi, cvičíte horné laloky pľúc. Potom vdychujte, aby ste zväčšili ruku na bruchu, ktorá pôsobí na dolné laloky pľúc. Dve stojace dychové cvičenia pracujú na horných a dolných lalokoch a napínajú hrudný kôš.

Rozsah dychových cvičení

Kendal odporúča šesť rôznych dýchacích cvičení pre starších dospelých. Jedno štandardné cvičenie sa nazýva úplné dýchanie, ktoré spočíva v sedení a vdychovaní a výdychu pomaly a hlboko so zavretými očami na päť minút. Pri čínskom dýchaní budete trikrát dýchať, zatiaľ čo zdvihnete ruky do výšky ramien, potom do strany, potom nad hlavou, a potom pomaly vydýchnete a sklopíte ruky. Môžete ležať na chrbte a cvičiť diafragmatické dýchanie jednou rukou na pupku a druhou rukou nad ňou. Dýchanie z bránice spôsobí, že ruka na pupku sa zdvihne ako prvá.

Starší a všetci ostatní

Ako sa uvádza v časopise Čas, dýchacie cvičenia môžu „znížiť krvný tlak, podporovať pocity pokoja a relaxácie a pomôcť nám zbaviť sa stresu.“ Čas “odporúča šesť dýchacích cvičení, ktoré môžu pomôcť ľuďom akejkoľvek vekovej skupiny. Niektoré z týchto cvičení sú navrhnuté. pre začiatočníkov, ako je rovnaké dýchanie, tiež známe ako sama vritti v jogových kruhoch. Jednoducho vdychujete nosom pre počet štyri a potom vydýchate nosom pre počet štyri. Cvičenie znižuje stres upokojením nervovej sústavy a funguje zvlášť dobre, keď máte problémy so zaspávaním. Povzbudzujúce dychové cvičenie, striedavé dýchanie nosovej dierky alebo nadi šatyhana funguje „takmer ako šálka kávy“, inštruktorka jogy Rebecca Pacheco hovorí „Čas“. Palcom položíte pravú nosovú dierku. a zhlboka sa nadýchnite, potom zatvorte ľavú nosovú dierku a vydýchnite. Potom to isté začnite so zatvorenou ľavou nosovou dierkou, keď vdychujete.

Tipy na dýchanie

Či už sedíte alebo stojíte pri dychových cvičeniach, je dôležité správne držanie tela. Eldergym vám odporúča, aby ste sa pohodlne posadili alebo postavili priamo na chrbticu, zdvihli hrudný kôš a priviedli ramená späť počas cvičení a nezabudli sa nadýchnuť - niektorí seniori majú tendenciu tak robiť, keď vyvíjajú energiu počas cvičenia. Ak sa vám počas dýchacích cvičení stanú závraty, okamžite ich zastavte. Nakoniec choďte von na čerstvý vzduch, aby ste dýchali a cvičili, kedykoľvek to bolo možné.