Vhodnosť

Najlepšie využitie pre plavcov


Po tvrdom plávaní ochladte 10 až 25 minút.

Comstock / Comstock / Getty Images

Či už práve dokončili únavné cvičenie alebo dokončili drenážny závod, najlepšie využitie pre plavcov spočíva v správnom ochladení a konzumácii správnych potravín. Mali by ste jesť krátko po náročnom plávaní a uistite sa, že plávate, napínate, masírujete alebo iným spôsobom vykonávate ľahké cvičenie, ktoré po tvrdom cvičení pomáha odstraňovať metabolity, ktoré sa hromadia vo vašich svaloch.

Plávanie po pretekoch

Tvrdé plávanie spôsobuje, že sa vo svaloch nahromadia také metabolity, ako sú anorganické fosfáty, ióny vodíka a laktát. Ak nevykonáte kroky na ich odstránenie, budete sa aj naďalej cítiť unavení a nečestní dlho po tréningu alebo závode. Najlepším spôsobom, ako ich odstrániť, je ľahké až stredne chladné plávanie v trvaní 10 až 25 minút, pričom je potrebné dbať na to, aby ste plávali dostatočne tvrdo, aby sa zlepšil krvný obeh, ale nie také ťažké, aby ste sa pridali k akumulácii laktátu.

Rozťahovanie a cvičenie

Ak nemôžete plávať za studena, metabolity môžete odstrániť zvýšením krvného obehu vo svojich svaloch inými spôsobmi, napríklad ľahkým zabehnutím, aktívnym rozťahovaním a rotáciou ramien. Takmer akákoľvek aktivita, ktorá využíva vaše plávajúce svaly, je lepšia ako nič nerobiť vôbec. Natiahnutie pomáha opravovať svaly a zlepšuje regeneráciu tým, že pomáha dodávať aminokyseliny do svalov. Môže tiež znížiť riziko zranenia.

Masáž

Zatiaľ čo väčšina plavcov na ne čaká masérku, pri dobrej športovej masáži sa však zotavuje tým, že stimuluje krvný obeh a pomáha odstraňovať metabolické odpady, ktoré vás po tvrdom kúpaní môžu unaviť a unaviť. Masáž môže tiež pomôcť predchádzať úrazom súvisiacim s opakovanými pohybmi používanými pri plávaní.

Výživa

Zlepšenie krvného obehu unavených svalov nebude také účinné, ak nedáte svojmu telu výživu, ktorú potrebuje na doplnenie alebo opravu unavených svalov. Ak vaša regeneračná strava neobsahuje uhľohydráty a bielkoviny, po návrate do vody si môžete všimnúť zvýšenú pokojovú srdcovú frekvenciu a celkovú únavu. Uistite sa teda, že počas regenerácie budete jesť značné množstvo sacharidov s trochou bielkovín.

Správne občerstvenie

Najlepším spôsobom, ako doplniť zásoby energie počas regenerácie, je jesť čo najskôr po cvičení - do 20 až 30 minút. Zahrňte farebné ovocie a džúsy, mlieko, jogurty, pečivo, obilniny, mäso a také zdroje bielkovín, ako je arašidové maslo. Nízkotučné čokoládové mlieko poskytuje dva kľúčové zdroje bielkovín - srvátku a kazeínu - a tvaroh s ovocím poskytuje aminokyselinu leucín, čo môže pomôcť pri syntéze svalových bielkovín. Okrem občerstvenia sa môžete pokúsiť zjesť jedno z hlavných jedál dňa do dvoch hodín od závodu alebo tréningu.

Pozri si video: Audiosprievodca mestom Prešov (Septembra 2020).