Vhodnosť

Ako rýchlo hydratovať


Po cvičení rýchlo hydratujte, aby ste zabránili negatívnym účinkom dehydratácie.

Po náročnom tréningu je vašou najvyššou prioritou hydratácia tela. Napokon, ak sa necháte dehydratovať, vo vašom tele sa vyskytne množstvo nežiaducich účinkov. Cítite sa unavený a váš žalúdok môže bolieť, pretože vaše telo spomaľuje trávenie. Keď ste dehydrovaní, vaša schopnosť sústredenia a rozhodovania je narušená a teplota vášho tela sa môže zvýšiť v dôsledku neschopnosti tela regulovať teplo. Najlepšou stratégiou, ako sa vyhnúť dehydratácii, je začať piť vodu ihneď po prebudení každý deň. Ak to zlyhá, podniknite opatrenia na rýchlu rehydratáciu po fyzickej aktivite.

Začnite s vodou

Pre väčšinu ľudí je voda najlepšou voľbou pre rýchlu rehydratáciu. Americká rada pre cvičenie odporúča vypiť 17 až 20 uncí vody dve hodiny pred cvičením, aby sa zabránilo dehydratácii. Počas cvičenia sa snažte vypiť asi 10 až 20 uncí vody každých 10 až 20 minút, aby ste nahradili vodu, ktorú strácate potom. Po cvičení vypite 16 až 24 uncí za každú libru telesnej hmotnosti, ktorú ste stratili v snahe pomôcť telu zbaviť sa svalu odpadových produktov, ako je kyselina mliečna.

Pridajte športové nápoje, ak je to potrebné

Keď sa potíte, strácate vodu aj elektrolyty. Počas tréningu kratšieho ako hodina zvyčajne nestratíte dostatok elektrolytov na to, aby ste sa obávali, pokiaľ pracujete v teple. Po hodine by ste však mali rehydratovať nápojom, ktorý obsahuje cukor a elektrolyty. Športové nápoje, ktoré obsahujú kombinovanú zložku uhľohydrátov, ako je cukor a elektrolyty, môžu byť v tele absorbované rýchlejšie ako voda.

Netradičná voľba

Kým voda a športové nápoje sú na prvom mieste, pokiaľ ide o hydratáciu športovcov, nie sú to len dve možnosti na rýchlu rehydratáciu. Štúdia z roku 2015 uverejnená v American Journal of Clinical Nutrition stanovila, že mlieko podporuje hydratáciu prostredníctvom dlhodobejšej retencie tekutín v tele ako voda, športové nápoje a iné bežné nápoje. Preto mlieko funguje tak dobre: ​​Keď pijete vodu, vaše obličky sa ho zbavia tým, že produkujú viac moču. Ak nápoj, ktorý pijete, obsahuje živiny a elektrolyty, žalúdok sa vyprázdňuje pomalšie, takže sa obličkami stráca menej tekutín.

Ak si nie ste istí, či potrebujete piť viac alebo nie, existuje rýchly spôsob, ako skontrolovať stav hydratácie. Ak je váš moč tmavo žltá, keď idete do kúpeľne, musíte spotrebovať viac vody. Ak je svetlo žltá alebo číra, potom je dobré ísť.

O autorovi

Kelsey Casselbury je spisovateľka a editorka na voľnej nohe so sídlom v Marylande. Medzi jej klientov patrí Livestrong, časopis School Nutrition, What Up? Médiá, Americká akadémia klinickej chémie, SmartBrief a ďalšie. Má bakalársky titul v žurnalistike na Pensylvánskej štátnej univerzite.