Vhodnosť

Ako pravidelné cvičenie podporuje dobrý obeh?


Cvičenie je zásadným krokom na udržanie zdravia obehového systému.

Darrin Klimek / Digital Vision / Getty Images

Pravidelné cvičenie má dramatický vplyv na váš obeh a kardiovaskulárne zdravie. Dokonca aj mierna úroveň cvičenia môže zvýšiť prietok krvi a znížiť riziko obehových stavov, ako je ateroskleróza, nahromadenie povlaku vo vašich artériách. Cvičenie podporuje dobrú cirkuláciu posilňovaním svalov v srdci, znižovaním pokojového srdcového rytmu a prevenciou tvorby povlaku v tepnách.

Kardiovaskulárny systém a vy

Vaše svaly rozkladajú energiu vášho jedla v prítomnosti kyslíka v procese nazývanom bunkové dýchanie. Bunkové dýchanie umožňuje akýkoľvek pohyb vo vašom tele, od funkcií, ako je napríklad dýchanie, až po cvičenia, ako sú skoky na lyžiach. Váš kardiovaskulárny systém poskytuje kyslík pre bunkové dýchanie krvným riečiskom a odstraňuje oxid uhličitý a toxíny produkované bunkovým dýchaním. Zdravý kardiovaskulárny systém vykonáva túto prácu bez námahy, ale nedostatok pohybu môže viesť k zlej cirkulácii a zníženej kapacite cvičenia kvôli nedostatku okysličenej krvi.

Nečinnosť má dôsledky

Slabá cirkulácia je často spôsobená zúžením artérií vedúcim k srdcovým chlopniam a od nich. Toto zúženie je spôsobené nahromadením plaku známeho ako ateroskleróza; Keď plak stvrdne a zužuje tepnu, krvný tlak stúpa a cirkulácia klesá, čo sťažuje transport kyslíka okolo tela. Keď krv nemôže preniknúť do srdcových svalov sama, môže sa vyvinúť stav známy ako koronárne ochorenie srdca, číslo jedna zabijak dospelých v Spojených štátoch. Presná príčina aterosklerózy nie je známa, ale nedostatok pohybu je jednou z piatich hlavných príčin život ohrozujúcich kardiovaskulárnych stavov v Spojených štátoch.

Bojujte proti plaku

Na zlepšenie krvného obehu nemusíte trénovať maratón. Pokiaľ ide o zdravie vášho kardiovaskulárneho systému, Harvardova škola verejného zdravia uvádza, že aj mierne cvičenie, ako napríklad 150 minút týždenne, má dramatický prínos pre kardiovaskulárne zdravie. Zníženie tvorby povlaku z aterosklerózy môže viesť k normálnemu pumpovaniu krvi do krvného obehu. Vaše srdce sa posilní rovnako ako akýkoľvek iný sval cvičením, zníži sa tak pokojový srdcový rytmus a riziko infarktu a mozgovej príhody.

Ďalšie výhody

Váš obehový systém nie je jediná vec vo vašom tele, ktorá ťaží z pravidelného cvičenia. Podľa Americkej asociácie srdca jednotlivci, ktorí pravidelne cvičia, tiež znižujú hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou alebo „zlý“ cholesterol. Váš krvný tlak a telesná hmotnosť sa znížia aj cvičením, čím sa dramaticky zvýši kvalita života a riziko závažných chronických stavov.

Zdroje (1)