Výživa

Vzťah medzi kaloriou a karbom


Takmer každý druh jedla vo vašej strave ponúka nejaký druh uhľohydrátov.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Sacharidy - spolu s bielkovinami a tukmi - sú typom makronutrientu. Vaše telo potrebuje veľké množstvo sacharidov na dodávanie energie vo forme kalórií. Pretože uhľohydráty prispievajú k vašej strave kalórie, musíte sa riadiť určitými zásadami výživy, aby ste sa uistili, že máte dosť, bez toho, aby ste prešli cez palubu.

Čítanie štítku

Ak hľadáte označenie jedla, v ľavom stĺpci sa pod sodíkom nachádzajú gramy uhľohydrátov. Štítky potravín robia všetko pre vás matematicky a sú založené na 2 000 kalóriách. Denná hodnota uhľohydrátov alebo DV je založená na štandardnom odporúčaní 300 gramov sacharidov za deň podľa správy Food and Drug Administration. Ak chcete zistiť kalórie sami, vynásobte gramy sacharidov 4, pretože sacharidy majú 4 kalórie na gram. Ak teda štítok hovorí, že každý kúsok pšeničného chleba má 12 gramov sacharidov, budete vedieť, že 48 kalórií pochádza iba z cukrov.

Sacharidy v strave

45 až 65 percent kalórií vo vašej strave musí pochádzať z uhľohydrátov podľa pokynov pre výživu pre Američanov 2010. Napríklad, ak budete dodržiavať priemernú stravu s obsahom 2 000 kalórií, budete potrebovať 900 až 1 300 kalórií z uhľohydrátov. denne. Po započítaní 4 kalórií na gram to predstavuje 225 až 325 gramov sacharidov. Ak je vašou normou 1 800 kalórií za deň, budete potrebovať 810 až 1 170 kalórií z cukrov, čo predstavuje 202 až 292 gramov uhľohydrátov.

Prečo sú dôležité

Sacharidy sa počas trávenia premieňajú na glukózu - častejšie nazývanú hladina cukru v krvi. Glukóza je preferovaným zdrojom energie pre každú jednotlivú bunku, najmä mozgové bunky, ktoré potrebujú stabilný prísun glukózy na odosielanie a prijímanie správ. Mozgové bunky vyžadujú dvakrát viac paliva, čo znamená viac glukózy, než akýkoľvek iný typ bunky. Bez adekvátnych uhľohydrátov vo vašej strave by sa vaše energetické hladiny mohli znížiť, vaša pamäť by sa mohla znížiť a mohli by ste mať ťažšie sústredenie. Ale prechod na vaše odporúčanie by mohol mať podobné účinky a môže dokonca viesť k nárastu hmotnosti z nadbytočných kalórií vo vašej strave.

Výnimka

Potrebujete vlákninu, aby sa jedlo pohybovalo cez vaše vnútornosti. Vláknina je však výnimkou z kalórií. Aj keď vláknina je typom komplexných uhľohydrátov, nerozkladá sa vo vašom tele, a preto k vašej strave neprispieva žiadne kalórie. Vláknina má vlastné osobitné odporúčanie 14 gramov na každých 1 000 kalórií vo vašej strave, uvádza Pokyny pre výživu pre Američanov 2010. Ak je pre vás priemerne 2 000 kalórií každý deň priemerný, budete potrebovať 28 gramov vlákniny. Ak dodržiavate stravu s obsahom 1800 kalórií, mali by ste dostať okolo 25 gramov vlákniny denne.

Zdroje (1)

Pozri si video: Nevera, Vzťahy, One night stand vs Skutočná Láska? #31 Nedeľná Omša (Júl 2020).