Zdravie

Aké sú riziká vysokého krvného tlaku liekom nekontrolované?


Nekontrolovaná hypertenzia môže spôsobiť trvalé poškodenie očí.

Thinkstock / Comstock / Getty Images

V roku 2013 americká asociácia srdca uviedla, že približne 78 miliónov amerických dospelých malo hypertenziu alebo vysoký krvný tlak. Napriek úsiliu zvýšiť informovanosť verejnosti o hypertenzii a zlepšiť detekciu a liečbu, takmer 50 percent ľudí s hypertenziou nemá kontrolovaný krvný tlak. Aj keď neexistuje špecifická hladina krvného tlaku, pri ktorej začína poškodenie orgánov, pretrvávajúce krvné tlaky nad 140/90 mmHg sú jasne spojené so srdcovým zlyhaním, srdcovým záchvatom, mŕtvicou, zlyhaním obličiek a poškodením očí.

Poškodenie srdca

Hypertenzia je hlavným rizikovým faktorom pre aterosklerózu, ktorá zužuje vaše tepny a znižuje prietok krvi do vašich tkanív a orgánov. Vaše srdce je jedinečne citlivé na aterosklerózu a neliečenú hypertenziu. Aj keď ateroskleróza znižuje prísun krvi do srdca, musí tvrdšie pracovať, aby tlačila krv proti zvýšeným tlakom v tepnách, ktoré zásobujú vaše ďalšie orgány. Vaše srdce sa nakoniec môže unaviť a môže zlyhať, alebo sa v zúženej koronárnej artérii môže vytvoriť zrazenina a spôsobiť srdcový infarkt. Podľa American Heart Association, 69 percent ľudí, ktorí majú prvý infarkt a 74 percent ľudí s chronickým srdcovým zlyhaním, má vysoký krvný tlak.

Mŕtvica

Hypertenzia ovplyvňuje všetky tepny vo vašom tele, vrátane tepien v mozgu. Nekontrolovaná hypertenzia zvyšuje riziko demencie, ktorá sa vyznačuje stratou pamäti a inými mentálnymi funkciami. Ak je poškodená artéria v mozgu zablokovaná zrazeninou alebo prasknutím a krvácaním, mozgové tkanivo slúžiace na cievu zomrie a dôjde k mozgovej príhode. Podľa správy z februára 2004 v časopise „Zdvih“ sa riziko vzniku mozgovej príhody zvyšuje, keď váš krvný tlak dosiahne 115/75 mmHg a zvyšuje sa priamo úmerne zvýšeniu krvného tlaku. Ak máte vysoký krvný tlak, zníženie diastolického krvného tlaku - spodná hodnota pri odčítaní krvného tlaku - môže znížiť riziko mozgovej príhody až o 40 percent.

Zlyhanie obličiek

Zdravé obličky sú nevyhnutné na udržanie optimálnej rovnováhy tekutín a elektrolytov a na odstránenie toxínov z tela. Drobné filtračné jednotky v obličkách sú mimoriadne citlivé na zmeny krvného tlaku. Nekontrolovaná hypertenzia spúšťa kaskádu udalostí, ktoré znižujú prívod krvi a kyslíka do obličiek; narušiť ich schopnosť správne filtrovať krv; generovať progresívne jazvy; a nakoniec viesť k zlyhaniu obličiek. Paradoxne, keďže hypertenzia znižuje prietok krvi do obličiek, aktivujú kompenzačné mechanizmy, ktoré ďalej zvyšujú váš krvný tlak.

Poranenie očí

Krvné cievy vo vašich očiach odrážajú arteriálne poškodenie spôsobené hypertenziou inde v tele. Váš lekár môže zistiť toto poškodenie - nazývané hypertenzná retinopatia - vyšetrením očí očným oftalmoskopom. Podľa autorov prehľadu z britského oftalmologického časopisu z decembra 2005, určité znaky hypertenznej retinopatie možno použiť na predpovedanie rizika vzniku mozgovej príhody alebo infarktu. Ak je váš krvný tlak extrémne vysoký alebo máte cukrovku v kombinácii s hypertenziou, cievy vo vašich očiach sa môžu zlomiť a krvácať, čo vedie k strate zraku.

Dôležité informácie

Aj keď zmeny životného štýlu - pravidelné cvičenie, obmedzovanie solí, chudnutie, konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny, obmedzovanie alkoholu a zvládanie stresu - pomáhajú kontrolovať krvný tlak, mnoho ľudí s hypertenziou nemôže bez liekov znížiť ich krvný tlak na prijateľnú úroveň. Najmenej 50 percent ľudí s hypertenziou vyžaduje 2 alebo viac liekov na dosiahnutie optimálnej kontroly krvného tlaku. Na liečbu hypertenzie je k dispozícii veľa liekov, takže ak váš súčasný liek spôsobuje vedľajšie účinky alebo je príliš drahý, povedzte to svojmu lekárovi o prechode na iný. Správna správa krvného tlaku môže viesť k lepšiemu zdraviu a dlhšiemu životu.