Športové

Ako spustiť rýchlejšiu 50-yardovú pomlčku


Svetoví šprintéri môžu pokryť 50 yardov za približne päť sekúnd.

Comstock / Stockbyte / Getty Images

50-yardová pomlčka, vnútorný závod sprintu prevažne nahradený 50- a 60-metrovými pomlčkami v 80. rokoch 20. storočia, prakticky nedovoľuje žiadne chyby. Ak by ste mali zlý štart, nebudete mať čas ho prekonať. A aj keď ste prelomili bloky štýlovo, slabé zrýchlenie a nevyvinutý horný výstroj vás môžu nechať v omeškaní. Reakčný čas, sila a technika sú základnými prvkami úspechu v tomto prípade.

50-yardový časový test

1.

Zaznamenajte základný čas 50 yardov, na ktorý chcete strieľať v závode do jedného alebo dvoch mesiacov. Zohrejte sa pred šprintom a vykonajte ľahké päť až desaťminútové jogging v bežných bežeckých topánkach s následným natiahnutím. Zmeňte svoje byty na koľaje alebo sledujte hroty na časové skúšky, preteky a tréningy sprintu.

2.

Nechajte po ruke trénera alebo asistenta, aby vystrelil štartovaciu pištoľ alebo dal hlasový povel, ako aj čas, ktorý ste zastavili pomocou stopiek. Majte druhého asistenta, ktorý vám nahráva videá, ktoré šprintujete, aby ste si ich mohli pozrieť a zistiť, či váš formulár dodržiava odporúčanie týkajúce sa šprintu.

3.

Umiestnite štartovacie bloky do primeranej vzdialenosti za štartovú čiaru na trati s tým, že zadný blok a predný blok sú oddelené tak, aby vám vyhovovalo. Ruky položte o niečo širšie ako šírka ramien, ramená priamo nad rukami. Predné koleno ohnite asi o 90 stupňov a zadné koleno asi o 120 stupňov.

4.

Pri zvuku pištole vydýchnite, tvrdo vystrite ruky a roztiahnite telo tak, aby cez hlavu, chrbát a teraz predĺženú zadnú nohu bola priama čiara. Došli ste z blokov namiesto toho, aby ste z nich vyskočili. Počas prvých siedmich alebo ôsmich krokov nechajte svoje telo prejsť z 45 ° na 30 °.

5.

Pokračujte v jazde rukami. Vytlačte gule chodidiel, aby sa lakte ohýbali v uhloch 90 stupňov, keď sa „krájajú“ vzduchom a vaše svaly tváre sa uvoľnia. Nechajte svoje telo dosiahnuť úplný vertikálny postoj, keď ste asi 25 alebo 30 yardov od pomlčky. V tomto okamihu vaša rýchlosť dosiahne 90 percent svojho maxima.

6.

Choďte do cieľa a pozorne sledujte cieľovú čiaru. V posledných dvoch až troch krokoch sa mierne nakloňte dopredu. Váš tréner alebo partner môže váš čas zaznamenať. Vykonajte niekoľko z týchto pokusov v priebehu jedného týždňa a priemerujte výsledky, aby ste zohľadnili prípadné chyby časovania. Naším cieľom je zlepšiť to do konca sezóny napríklad o 0,25 až 0,5 sekundy.

Cvičenie na rýchlejší výkon

1.

Vylepšite svoj potenciálny čas 50 yardov pomlčkou kombináciou dvoch typov tréningov: sprinty dvakrát až šesťkrát dlhšie ako 50 yardov, aby ste zlepšili svoje celkové kondicionovanie, a rozbehnutím a zrýchlením vylepšite svoju techniku.

2.

Zvýšte svoju najvyššiu rýchlosť spustením tréningov, ako je päťkrát 20 metrov, štyrikrát 30 metrov a trikrát 40 metrov mimo blokov. Medzi opakovaniami si urobte toľko odpočinku, koľko potrebujete, rýchlosť, nie kondicionovanie.

3.

Vykonajte cvičenia, ako je šesťkrát 250 metrov s dvojminútovými odpočinkami, dve alebo tri sady 300, 200 a 100 metrov so 100-metrovými prestávkami v chôdzi a 400-metrovými prechádzkami medzi sadami. Účelom týchto tréningov na diaľku je kondicionovať vás, čo vám umožní trénovať tvrdšie a rýchlejšie sa zotavovať medzi náročnými sedeniami.

Potrebné veci

  • Bežecké topánky
  • Ploché koľaje, s hrotmi alebo bez nich
  • stopky
  • Štartovacie bloky
  • Kamera s funkciou videa

Zdroje (1)