Výživa

10 druhov potravín s vysokým obsahom tukov


Hlavným zdrojom transmastných kyselín v americkej strave sú spracované alebo balené potraviny.

Aj keď v potravinách sa prirodzene vyskytuje malé množstvo transmastných kyselín, väčšinou ide o tekuté tuky, ktoré sa pomocou chemického procesu známeho ako hydrogenácia premenili na tuhé látky. Ukázalo sa, že konzumácia transmastných kyselín zvyšuje krvné tuky, podporuje zápal a spôsobuje abnormality krvných ciev, ktoré zvyšujú šance na rozvoj srdcových chorôb a iných chronických stavov. V Diétnych smerniciach pre Američanov a Inštitút zdravia sa odporúča vyhnúť sa všetkým tukom v maximálnej možnej miere; Preto sa každá potrava obsahujúca viac ako 0,5 gramu na jednu porciu môže považovať za potravu s vysokým obsahom tuku.

Tyčinky z margarín a zeleniny

Trans-tuk v margaríne a skrátenie umožňuje výrobkom zostať tuhé pri izbovej teplote. Margarín bol vytvorený ako alternatíva k maslu na zníženie množstva nasýteného tuku v štandardnej strave. Je známe, že nasýtený tuk zvyšuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi, ktorý sa nazýva LDL. Trans-tuk v margaríne však nielen zvyšuje LDL cholesterol, ale tiež znižuje dobrý cholesterol, HDL.

Obchodné pečivo

Komerčné pečivo, ako sú zabalené zákusky, sušienky, pečivo, muffiny a koláče, často obsahuje skrátené alebo čiastočne hydrogenované oleje, naložené trans mastnými kyselinami. Tuhé transmastné tuky sú stabilnejšie ako tekuté tuky, čo výrobcom umožňuje uchovávať výrobky na policiach dlhšie bez toho, aby sa zhoršila ich chuť. Chladené výrobky z cesta, ako je cesto na pizzu, škorica a sušienky, môžu obsahovať tiež tuk.

Živočíšne výrobky

Mlieko, mliečne výrobky a mäso obsahujú prirodzene sa vyskytujúce transmastné oleje, ktoré sa produkujú v žalúdkoch pasúcich sa zvierat, ako sú kravy, kozy a ovce. Podľa štúdie uverejnenej v roku 2011 v dokumente „Pokroky vo výžive“ neexistuje žiadna známa súvislosť medzi zvýšením srdcových chorôb alebo artériosklerózou s týmito prirodzene sa vyskytujúcimi tukmi, na rozdiel od pozitívneho spojenia s transmastnými tukmi vyrobenými človekom.

Rýchle občerstvenie

Dobrou správou je, že niektoré reťazce reštaurácií prestali vyprážať jedlo v hydrogenovaných olejoch a pokúsili sa znížiť množstvo tukov vo svojich výrobkoch. Mnoho ďalších však pomaly prijímalo zdravšie alternatívy. Hranolky, kuracie nugety, chrumkavé kurča alebo ryby a dokonca hamburgery môžu obsahovať transmastné tuky.

Koláče a polevy

Balené torty a zmrzliny často obsahujú trans mastné kyseliny, aby sa zvýšila ich trvanlivosť. Dajte si pozor na krabicové lievance, oblátky, muffiny a sušienky.

Mrazené potraviny

Mrazené pizze, mrazené večere, hashové hnedé, hranolky a kuracie nugety sú známe vysokým obsahom tukov. Pri výbere mrazených potravín skontrolujte štítok, či neobsahujú výrobky neobsahujúce tuk.

Ľahké jedlá

Zemiakové lupienky, syrové kučery, sušienky, mikrovlny popcorn a cukríky často obsahujú transmastné tuky. Niektorí výrobcovia sa však rozhodli pre odstránenie všetkých tukov zo svojich výrobkov.

Polevy a poklesy

Skontrolujte, či na etiketách šľahacích zálievok, šalátových dresingov, omáčkových zmesí a fazuľových bôbov nie sú prítomné tuky. Pri stolovaní vynechajte krémové obväzy a šľahačky, aby ste predišli nechcenému obsahu tukov.

Kávové a nápojové zmesi

Kvapalné kávové krémy často obsahujú čiastočne hydrogenované oleje, tiež známe ako trans-tuky. Práškové krémy môžu tiež obsahovať transmastné tuky, aby ich držali na policiach celé mesiace. Niektoré zmesi čokoládových nápojov - prášky a sirupy - majú tiež tuk.

Raňajky Potraviny

Niektoré raňajkové bary a cereálie uvádzané na trh ako zdravý začiatok vášho dňa môžu obsahovať skryté zdroje transmastných kyselín. Vyhýbajte sa raňajkovým sendvičom podávaným v reťazcoch rýchleho občerstvenia a baleným alebo mrazeným raňajkovým sendvičom, ktoré môžu obsahovať až 3 gramy trans-tukov na jeden sendvič.

Zníženie obsahu tuku vo vašej strave

Vždy skontrolujte výživový štítok, aby ste určili gramy transmastných tukov v jednej dávke, ale uvedomte si, že potraviny obsahujúce menej ako 0,5 gramu transmastných tukov na jednu porciu môžu byť stále označené ako beztukové.