Vhodnosť

Bežanie verzus beh


Získate viac výhod pre zdravie, ak zrýchlite svoje bežecké tempo na rýchlejší beh.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Možno si myslíte, že beh a jogging znamenajú to isté, ale v skutočnosti sú odlišné. Zjavný rozdiel medzi nimi je tempo. Jogging je definovaný ako jazda tempom menším ako 6 mph, zatiaľ čo beh je definovaný ako čokoľvek rýchlejšie ako 6 mph. Ďalšie rozdiely, vrátane toho, ako vaše telo spaľuje kalórie a ako vaše svaly reagujú na tieto dve cvičenia, definujú jogging a beh.

Svaly

Keď jazdíte rýchlejšie, vaše nohy trávia menej času dotýkaním sa zeme, keď sa pohybujete vpred. Tento malý rozdiel znamená, že vaše svaly sú aktivované odlišne. Podľa štúdie uverejnenej v októbri 2005 v časopise „Journal of Sports Sciences“, vaše tempo ovplyvňuje aktiváciu svalov v gluteách, hamstringoch, štvorkolkách, holeni a teľatách. Štúdia poznamenáva, že čím rýchlejšie sa pohybujete, tým viac sú vaše svaly aktivované. Rozdiel v aktivácii svalov je zrejmý, keď porovnávate postavy bežcov na dlhé vzdialenosti s fyzikou sprinterov. Bežci na dlhé vzdialenosti majú tendenciu vyzerať tenšie a nedostatočne vyvinuté, zatiaľ čo šprintéri majú viac svalovej fyziky.

Kalórií

Sprinting vám tiež poskytne lepšie spaľovanie kalórií. Podľa počítadla kalórií Americkej rady pre cvičenie spaluje 150 kilogramová osoba spaľovanie 91 kalórií joggingom tempom 5 km / h počas 10 minút. Tá istá osoba spaľuje rýchlosťou 113 kalórií rýchlosťou 6 km / h a 130 kalórií rýchlosťou 7 km / h. Sprinting sa tiež ukázal ako lepší spaľovač tukov. V inej štúdii uverejnenej v apríli 2008 v „Medzinárodnom denníku obezity“ sa dospelo k záveru, že cvičenia s vysokou intenzitou, ako napríklad sprinting, spaľujú omnoho výraznejšie množstvo celkovej telesnej hmotnosti a hmotnosti tukov ako pomalšie cvičenia v ustálenom stave, ako napríklad jogging.

Po požiari

Ďalšou výhodou intenzívnejšieho cvičenia je to, že vytvára cvičenie po spálení alebo nadmernú spotrebu kyslíka po cvičení. Čím viac vaše telo pracuje mimo svoju zónu pohodlia, ako to robí počas intenzívneho cvičenia, napríklad pri rýchlom behu, tým viac vyčerpáva svoje zásoby kyslíka. Vaše telo musí potom tvrdo pracovať, dokonca aj po ukončení cvičenia, aby sa obnovila hladina kyslíka. Toto úsilie si vyžaduje energiu a vedie k pokračujúcemu spaľovaniu kalórií až 48 hodín po ukončení cvičenia.

Dôležité informácie

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre jogging alebo beh, vždy začnite s cvičením s 5- až 10-minútovým zahrievaním, ako je chôdza alebo ľahké zabehovanie. Pomáha to zohriať vaše svaly a pomaly zvyšuje srdcový rytmus a krvný obeh. Podobne ukončite svoje cvičenie 5- až 10-minútovým ochladením, ako je chôdza alebo ľahký beh, aby sa vaše telo pomaly vrátilo do stavu pred cvičením. Ak ste novým cvičením alebo trpíte chronickými stavmi a uvažujete o intenzívnejšom cvičení, ako je napríklad dlhší beh alebo rýchlejší beh, prediskutujte svoje plány najskôr so svojím lekárom.

Zdroje (3)

Pozri si video: BEHANIE A PRECHÁDZKA (Septembra 2020).