Výživa

Základy zdravej stravy s nízkym obsahom sacharidov


Maslo poskytuje veľa tukových kalórií pri ketogénnej strave.

Martin Poole / Photodisc / Getty Images

Russell Wilder, lekár na klinike Mayo, vyvinul ketogénnu stravu v roku 1924 ako liečbu záchvatov u epileptických pacientov. Napriek úspechu diéty bolo v 40. rokoch 20. storočia na chrbte sedadiel proti záchvatom. Niektorí lekári stále predpisujú nízkotučné, vysoko tukové ketogénne diéty pre pacientov, najmä pre pacientov s Lennoxovým-Gastautovým syndrómom, ktorých záchvaty nereagujú na lieky.

The Gist

Normálne, keď vaše telo potrebuje energiu, premení sa na glukózu, jednoduchý cukor pochádzajúci z uhľohydrátov. Aj keď je to preferovaný zdroj energie, vaše telo má len obmedzenú schopnosť ukladať jednoduchý cukor. Podľa Nadácie Epilepsie dôjde zásoby glukózy v pečeni do 24 hodín. Ak v tomto čase nedoručíte svojmu telu sacharidy, vaše telo sa zmení na uložený tuk ako zdroj energie. Myšlienka ketogénnej stravy je rozšíriť tento proces spaľovania tukov výrazným obmedzením príjmu uhľohydrátov a zvýšením spotreby tukov. Keď vaše telo spaľuje tuk, vytvárajú sa vedľajšie produkty nazývané ketóny. Aj keď mechanizmy ešte stále nie sú úplne jasné, vedci pripisujú ketónom antidepresívne účinky stravy.

Detaily

Ketogénna strava pozostáva predovšetkým z potravín s vysokým obsahom tuku a v menšej miere z bielkovín. Aj keď sa konkrétne počty môžu líšiť v závislosti od individuálnych okolností, tuk obvykle dodáva 70 až 90 percent kalórií. Potraviny, ktoré dodávajú tento tuk, zahŕňajú maslo, majonézu, silnú smotanu a oleje, ako je repka a olivový olej. Tieto potraviny sa odporúčajú, pretože majú vysoký obsah tuku a takmer chýbajú v ostatných makronutrientoch. Väčšina zostávajúcich kalórií - 10 až 30 percent - pochádza z bielkovín, ktoré sa získavajú malými dávkami syra, mäsa, rýb a hydiny. Ovocie je tiež povolené, ale vo veľmi malom množstve.

Optimalizácia výživy

Ketogénna strava sa nepovažuje za vyváženú stravu, pretože nemá vitamíny a minerály, z ktorých najvýznamnejšie sú vápnik, vitamín D, železo a kyselina listová, uvádza sa v správe Epilepsy.com. Pretože tieto vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre dobré zdravie, je často potrebné ich dopĺňať. Váš dietológ vám môže odporučiť vitamínové a minerálne doplnky, ktoré vám dodávajú potrebné živiny bez toho, aby rušili ketózu.

Neskúšajte to doma

Ketogénne diéty sú určené na kontrolu záchvatov a nepovažujú sa za program zdravej výživy pre ostatných. Nemali by ste sa pokúšať dodržiavať ketogénnu diétu, pokiaľ to lekár neodporučí. Ak si lekár myslí, že ketogénna strava je pre vás vhodná, musíte úzko spolupracovať s dietológom, aby ste sa uistili, že máte správny pomer tuku a bielkovín - zvyčajne 4: 1 alebo 3: 1. prísť bez vedľajších účinkov. U ľudí, ktorí dlhšiu dobu dodržiavajú ketogénnu diétu, je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k zápche, dehydratácii, zlomeninám kostí, spomaleniu rastu a nárastu hmotnosti. Ketogénna strava môže tiež zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi a riziko vzniku obličkových kameňov.