Výživa

Je pre seniorov bezpečné užívať železo v ich strave?

Je pre seniorov bezpečné užívať železo v ich strave?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Starší ľudia možno nebudú musieť užívať doplnky železa.

Jack Hollingsworth / Digital Vision / Getty Images

Vaše telo potrebuje železo na tvorbu DNA, červených krviniek a adenozíntrifosfátu alebo ATP, hlavného zdroja energie využívaného vašimi bunkami. Ak nemáte dostatok železa pravidelne, je pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie anémia, ktorá môže spôsobiť slabosť, extrémnu únavu a búšenie srdca. Podľa Výboru pre výživu a výživu Ústavu medicíny potrebujú starší muži a ženy nad 65 rokov iba asi 8 miligramov železa každý deň. Zatiaľ čo niektorí starší dospelí môžu mať problémy s dostatkom potravy sami, väčšina z nich konzumuje omnoho viac, ako je potrebné. Nezačínajte užívať doplnky železa, kým sa neporozprávate so svojím lekárom.

Odporúčanie

Štúdia publikovaná v "The American Journal of Clinical Nutrition" v roku 2001 uvádza, že starší Američania starší ako 65 rokov majú oveľa vyššiu hladinu železa vo svojich telách ako nízke zásoby železa. Z tohto dôvodu Inštitút Linusa Paulinga odporúča, aby starí ľudia neužívali doplnkové železo, pokiaľ im nebola diagnostikovaná nedostatok železa. Starší pacienti s abnormálne vysokým obsahom železa v krvi môžu mať zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdcových chorôb, rakoviny a neurodegeneratívnych porúch, ako je Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba.

Možné vedľajšie účinky

Starší ľudia, ktorí sú prísnymi vegetariánmi alebo vegánmi, ktorí podstúpili operáciu bypassu žalúdka alebo ktorí trpia chorobami ako celiakia, ktoré narúšajú vstrebávanie živín, môžu potrebovať užívať doplnky železa, aby sa predišlo nedostatočnosti. Doplnkové železo môže spôsobiť pálenie záhy, hnačku, nevoľnosť alebo zápchu. Ak užijete priveľa, môže dôjsť k poškodeniu pečene a poškodeniu kože. V extrémnych prípadoch môže predávkovanie železom spôsobiť silné bolesti brucha, zvracanie, horúčku, pokles krvného tlaku, poškodenie nervového systému, dýchacie ťažkosti a kómu. Nikdy neužívajte viac ako odporúčané dávkovanie doplnkov železa.

Liekové interakcie

Doplnky železa môžu okrem iného narúšať správnu funkciu nasledujúcich liekov: nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén; alopurinol; antacidá; levotyroxín; lieky na vysoký krvný tlak, ako je enalapril; bisfosfonáty používané na liečenie osteoporózy; a antibiotiká, ako je doxycyklín a tetracyklín. Niektoré z týchto liekov môžu významne zvýšiť absorpciu železa v tele, zatiaľ čo iné ho znižujú. Pred použitím doplnkového železa informujte svojho lekára o všetkých liekoch a doplnkoch výživy, ktoré užívate. A aby sa predišlo interakciám, nezabudnite užívať doplnky železa dve hodiny pred alebo dve hodiny po užití liekov.

Zdroje potravín

Najlepšie je pre starších ľudí, ktorým hrozí nízka hladina železa, aby sa najprv pokúsili zvýšiť príjem železa spolu s jedlom ešte pred užitím doplnkov železa. Železo sa nachádza v rastlinných aj živočíšnych potravinách. Medzi dobré zdroje patria mäso, morské plody, hydina, fazuľa a strukoviny, orechy a obohatené cereálie. Rastlinné zdroje obsahujú nehémové železo, ktoré sa neabsorbuje tak ľahko ako hemu-železo nachádzajúce sa v živočíšnych výrobkoch. Aby ste zvýšili absorpciu železa, ktoré nie je zložené, jedzte bohaté rastlinné zdroje železa s potravou s vysokým obsahom vitamínu C, napríklad s fazuľovou polievkou obsahujúcou nakrájané paradajky alebo paradajkovú omáčku. Konzumáciou iného zdroja železa ako je mäso, napríklad hovädzieho mäsa, sa tiež zvýši celkový príjem železa.Komentáre:

 1. Hay

  Bravo, your thought is very good

 2. Herne

  check it out, check it out.

 3. Zaden

  Brilliant phrase and timely

 4. Dojora

  Myslím, že je to úžasná myšlienka.

 5. Julabar

  Think only!Napíšte správu