Vhodnosť

Čo je to sagitálna rovina a ako to súvisí s cvičením?


Sagitálna rovina rozdeľuje telo na rovnaké polovice pravej a ľavej polovice.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Sagitálne lietadlo nie je niečo, čo nájdete na letisku. V tomto prípade sú roviny imaginárnymi čiarami, ktoré rozdeľujú vaše telo na časti, a toto oddelenie je užitočné pri opise pohybov tela. Sagitálna rovina rozdeľuje telo na ľavú a pravú stranu a zahŕňa cvičenia, ako sú kučery ramien, ktoré sa ohýbajú a predlžujú lakte.

Ste tu

Porozumenie sagitálnej roviny vyžaduje pochopenie anatomického postavenia. Toto je spoločná referenčná poloha, ktorá pomáha opísať rôzne pohyby. Anatomická poloha je, keď stojíte vysoko s nohami rovnobežnými k sebe as prstami dopredu. Vaše ruky sú po stranách, dlane smerujú dopredu a prsty smerujú nadol. Sagitálna rovina pripomína imaginárnu stenu, ktorá rozdeľuje vaše telo na rovnaké pravé a ľavé časti.

Savy Sagittal

Ak si dokážete predstaviť čiaru, ktorá prechádza priamo dole od vás, od hlavy, po nos, hrudník a žalúdok a končí medzi vašimi nohami, vyobrazujete sagitálnu rovinu. Cvičenia, ktoré posúvajú vaše končatiny paralelne s touto imaginárnou čiarou, sa vyskytujú v sagitálnej rovine. Príkladom cvičenia sagitálneho lietadla je zdvihnutie ruky priamo pred vami, aby sa posilnili ramená alebo vykonal výpad vpred alebo vzad.

Pružte si svaly

Cvičenia v sagitálnej rovine sa ohýbajú a predlžujú kĺby. Tieto pohyby nahor a nadol prebiehajú pozdĺž imaginárnej línie, ktorá rozdeľuje vaše telo na pravú a ľavú polovicu. Ohýbanie kĺbov zmenšuje uhol kĺbu, napríklad pri krútení paží, zdvíhajúc ruku smerom k ramenu. Predĺženie kĺbu zväčšuje uhol kĺbu, napríklad keď spustíte ruku do anatomickej polohy zo zdvihnutej polohy v záhybe ruky.

Uplatnite svoje práva - a nápady

Dobre zaokrúhlený tréningový program zahŕňa cvičenia, ktoré sa vyskytujú v sagitálnej rovine, takže vaše svaly a kĺby sa používajú v celom rozsahu pohybu. Vyberte cvičenia sagitálnej roviny, ako sú kučery ramien, tricepové spätné nárazy, zdvihy predných ramien, zdvihnutia lýtka, zdvihy prstov a výpady. Majte na pamäti, že spôsob, akým sa vaše končatiny pohybujú, určuje, či vykonávate pohyby dopredu a dozadu rovnobežne s sagitálnou rovinou.