Športové

Ako posunúť bicykel do kopca


Pri jazde do kopca nestrácajte energiu.

John Howard / Digital Vision / Getty Images

Zatiaľ čo niektorí ľudia stále používajú 1-rýchlostné až 3-rýchlostné bicykle, väčšina bicyklov má 18 až 27 rýchlostí, ktoré sú ovládané prevodovými stupňami na kolesách kolies, ktoré sú radené pákami na riadidlách. Ľavý radič ovláda 2 až 3 prevodové stupne (reťazové kolesá) v blízkosti pedálov a pravý ovláda 6 až 9 jemnejších prevodov (ozubené kolesá) na zadnom kolese. Najnižšie prevodové stupne na bicykloch pozná rozkošný moniker „babičkové prevody“, pretože vám umožňujú šliapať do prudkého svahu bez toho, aby ste museli využívať toľko sily nôh. Vedieť, ako zaraďovať dovnútra a von z týchto nižších prevodových stupňov, vám pomôže ľahko prechádzať medzi stúpaniami a plochými povrchmi. Najprv to môže byť zložité, ale prax je perfektná.

1.

Začnite šliapať na rovnom povrchu. Váš ľavý radiaci stupeň by mal byť na rýchlostnom stupni 2 a pravý radiaci stupeň by mal byť hneď na začiatku. Pri zvyšovaní rýchlosti zaraďte pravý prevodový stupeň od 2 do 5. Pre informáciu, váš ľavý radiaci stupeň je pre strmé kopce, 2 pre rovnú zem a 3 pre zjazdové bicykle, ak má váš bicykel tretí prevodový stupeň. , V prípade mnohých cestných bicyklov je prevodový stupeň 1 určený na prevýšenie do kopca a rovné povrchy do kopca a prevodový stupeň 2 na prechod do kopca a rovné povrchy do kopca.

2.

Pedál približne jednu otáčku za sekundu. Ak zistíte, že zúrivo šliapate bez odporu, posuňte svoje prevodovky s pravým radením nahor. Ak sa snažíte pedál, znížte rýchlosť. Toto sa nazýva vaša cyklistická kadencia. Zatiaľ čo váš ľavý radič sa používa na veľké radenie prevodových stupňov, váš pravý radič sa používa na jemnejšie radenie prevodových stupňov.

3.

Keď sa blížite ku svahu, zaraďte nižší prevodový stupeň. Začnite tým, že radíte pravý prevodový stupeň späť na 2 alebo 3. Keď sa blížite k kopcu, pomocou ľavého radiča sa zaraďte na prevodový stupeň 1.

4.

Ak je kopec veľmi prudký, zaraďte pravý radiaci stupeň do polohy 1 a ľavý radiaci stupeň do polohy 1. Toto je kombinácia najnižšieho prevodového stupňa. Ak idete šliapať rýchlejšie ako jedna otáčka za sekundu, aby ste dosiahli trakciu, zaraďte na pravý radiaci stupeň na stupeň 2 alebo 3.

5.

Keď sa blížite k vrcholu kopca, zaraďte sa na 2 alebo 3 na pravom radiči. Pri hrebeni a zarovnanom povrchu sa zaraďte do prevodového stupňa 2 na ľavom radiči.

Potrebné veci

  • Bicykel s viacerými (18 až 27) prevodmi
  • helma

Tipy

  • Precvičte si radenie prevodových stupňov a nájdite pohodlný prechod. Podobne ako pri jazde v manuálnom aute, radenie pravého a ľavého radiča postupne zvyšujte alebo znižujte odpor.
  • Vyhnite sa použitiu vyššieho prevodového stupňa na pravom radiacom stupni s nižším prevodovým stupňom na ľavom radiacom stupni a naopak. Pri ľavom prevodovom stupni 1 použite správne prevodové stupne 1, 2 alebo 3. Pri druhom ľavom prevodovom stupni používajte správne prevodové stupne 2 až 5 alebo 6. Použitie iných kombinácií by mohlo poškodiť vaše reťaze, reťazové koleso a reťazové kolesá.

Varovanie

  • Pri jazde na bicykli používajte prilbu, aby ste predišli nebezpečným poraneniam hlavy.
  • Pred začatím kondičného režimu sa poraďte s lekárom.

Zdroje (1)