Výživa

Prečo fazuľa dáva ľuďom plyn?


Obličky obsahujú 7,9 g vlákniny na jednu porciu.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Fazuľa obsahuje látky, ktoré podporujú výrobu plynu, a preto si získali prezývku „hudobné ovocie“. Tieto strukoviny s vysokým obsahom vlákniny vám poskytujú vynikajúci zdroj vegetariánskych bielkovín a obsahujú vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ktoré pomáhajú udržiavať vaše zdravie. Zahrnutie fazule do vašej stravy môže pomôcť predchádzať rakovine hrubého čreva a zápche a pomôcť pri znižovaní hmotnosti a regulácii hmotnosti. Podľa University of Arizona.

Vláknina

Dostanete veľa vlákniny z konzumácie fazule, čo je jeden z dôvodov, prečo sú také zdravé potraviny. Vlákno však významne prispieva k výrobe plynu. Podľa Harvard University Health Services vám 1/2 šálky fazule, ako napríklad cícer, šošovica alebo fazuľa, poskytuje 4,3 až 7,9 g vlákniny. Rozpustná vláknina aj nerozpustná vláknina sa nachádzajú v zrnách, ale väčšina z nich je nerozpustná vláknina. Rozpustné vlákna napučiavajú vo vašom zažívacom trakte a menia sa na druh gélu. Pomáhajú udržiavať zdravé hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Nerozpustné vlákna poskytujú objem vo vašom zažívacom trakte a pomáhajú regulovať trávenie.

Výroba plynu

Diétna vláknina, aj keď je nevyhnutná pre zdravú výživu, je pre vaše telo nestráviteľná a dosahuje hrubé črevo väčšinou nezmenené. Prospešné baktérie, ktoré žijú v hrubom čreve, konzumujú vlákninu a uvoľňujú oxid uhličitý a vodík ako odpadové produkty v procese nazývanom fermentácia. Ostatné baktérie tieto plyny spotrebúvajú a uvoľňujú plyny obsahujúce metán a síru, ktoré môžu prispievať k zápachu k plynatosti. Časť tohto črevného plynu sa vstrebáva do vášho krvného obehu a uvoľňuje sa ako odpad cez pľúca. Zvyšok plynu musí uniknúť ako plyš.

Fazuľa a plyn

Pretože fazuľa je bohatým zdrojom vlákniny, poskytuje baktériám v hrubom čreve dostatok potravy. Čím viac vlákniny baktérie fermentujú, tým viac sa produkuje plyn. Podľa Dr. Fernanda Azpiroza, odborníka na poruchy trávenia, fazuľa obsahuje aj látky, ktoré interferujú s enzýmom, ktorý normálne trávi škrob v tenkom čreve. To spôsobuje, že prebytok škrobu sa dostane do hrubého čreva nestráveného, ​​čím sa poskytne ďalšie palivo na bakteriálnu fermentáciu. Ak sa v tráviacom trakte hromadí prebytočný plyn, môže sa vyskytnúť nadúvanie, bolesť brucha alebo kŕče.

Prevencia plynu

Ak ste zvyknutí jesť s vysokým obsahom vlákniny, fazuľa môže spôsobiť iba minimálne množstvo plynu. Azpiroz poznamenáva, že je bežné, že plyn prejde až 20-krát za deň. Ak plánujete pridať do svojho jedla fazuľa alebo chcete jesť viac vlákniny, postupné zvyšovanie príjmu vlákniny môže pomôcť zmierniť plyn tým, že sa vášmu telu poskytne čas na prispôsobenie. MayoClinic.com tiež navrhuje varenie suchých zŕn vo vode po dobu najmenej dvoch až troch minút, potom ich odstránenie z tepla a ich odstavenie cez noc. Asi 75 až 90 percent nestráviteľných škrobov, ktoré prispievajú k výrobe plynu, sa rozpustí vo vode.