Zdravie

Dýchavosť nažltlý spútum a dýchavičnosť s chronickou bronchitídou


Ak máte chronickú bronchitídu, zvýšená dýchavičnosť môže signalizovať infekciu.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Chronická bronchitída je zápalový stav, ktorý sa týka priedušiek, čo sú trubice, ktoré prenášajú vzduch z priedušnice do pľúc. Charakteristickým znakom chronickej bronchitídy je pretrvávajúci kašeľ, ktorý produkuje veľké množstvo spúta alebo hlienu. Prehľad v roku 2011 v „Medzinárodnom vestníku chronickej obštrukčnej choroby pľúc“ uvádza chronickú bronchitídu ako jednu z dvoch porúch patriacich do širšej kategórie chorôb nazývaných chronická obštrukčná choroba pľúc. CHOCHP sa vyznačuje chronickým zápalom dýchacích ciest a postupným znižovaním prietoku vzduchu. Za určitých okolností môžu mať ľudia s chronickou bronchitídou dyspnoe alebo dýchavičnosť a môžu si všimnúť zmenu farby alebo množstva ich spúta.

Bakteriálna kolonizácia

Vo vydaní „The Journal of Clinical Investigation“ z augusta 2012 vedci z University of Colorado School of Medicine a Indiana University označili chronickú bronchitídu ako stav poznačený zápalom a prestavbou veľkých dýchacích ciest. Keď sa vaše dýchacie cesty „prerábajú“, ich steny sa zahusťujú a mnoho buniek pozdĺž ich vnútorných vrstiev je nahradených pohárikovitými bunkami, ktoré vytvárajú hlien. Pretože sú vaše dýchacie cesty otvorené pre životné prostredie, baktérie môžu získať prístup k tomuto hlienu, ktorý ľahko kolonizujú. Zmena typu baktérií v pľúcach alebo nadmerný rast už prítomných baktérií môže spôsobiť zmenu farby alebo objemu spúta. Sputum žltej alebo zelenej farby sa nazýva „spulum“.

Dýchavičnosť

Znížený prietok vzduchu je charakteristickým znakom CHOCHP. Nie každý s chronickou bronchitídou má obmedzený prietok vzduchu, ale veľa ľudí to má. Ak nedokážete normálne dýchať do pľúc dostatočný vzduch, váš mozog vytvára nervové impulzy, ktoré zvyšujú rýchlosť dýchania, aby sa kompenzoval znížený prietok vzduchu. Cítite túto zmenu ako dýchavičnosť alebo dýchavičnosť. Ak máte chronickú bronchitídu a máte dýchavičnosť, lekár vám môže nariadiť testy, aby zistil, či je znížený prietok vzduchu.

Progresia alebo infekcia?

Podľa Globálnej iniciatívy pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc sa u mnohých ľudí s chronickou bronchitídou rozvíja závažnejšia CHOCHP, ktorá sa vyznačuje kašľom, tvorbou spúta a postupne sa zhoršuje dýchavičnosť. Vírusová alebo bakteriálna infekcia u človeka s chronickou bronchitídou by však mohla spôsobiť podobné príznaky. Preto nemusí byť hneď jasné, či sú vaše problémy spôsobené pľúcnou infekciou alebo progresívnou CHOCHP. Lekár vám môže predpísať liečbu na zmiernenie príznakov, kým neobjasní príčinu vášho poklesu.

Sú antibiotiká potrebné?

Vo väčšine prípadov lekári váhajú s predpisovaním antibiotík na základe farby spúta. U ľudí so zdravými pľúcami má farba spúta malý vplyv na to, či je respiračná infekcia spôsobená vírusom alebo baktériou. U ľudí s chronickou bronchitídou je však žlté spúta a dýchavičnosť pravdepodobne spôsobená bakteriálnou infekciou. Pre pacientov s CHOCHP, ktorá zahŕňa väčšinu ľudí s chronickou bronchitídou, odporúča globálna iniciatíva antibiotickú liečbu, keď máte zvýšenú dýchavičnosť, objem spúta a purulenciu spúta. Každý prípad je však iný, takže lekár pre vás určí najlepší spôsob liečby.