Vhodnosť

Ako by ste mali pri behu chodiť na nohu?


Spôsob, akým pristávate, môže ovplyvniť nielen vašu rýchlosť, ale aj vaše riziko zranenia.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Pri behu sa môžete obávať mnohých vecí, ktoré ovplyvňujú vašu rýchlosť, vytrvalosť a riziko zranenia. Ako pristávate na nohách - štrajk na nohách - je často jednou z vecí, ktoré bežci považujú za pokus o nápravu. Väčšina bežcov pristane na pätách, zatiaľ čo menšie množstvo pristane na nohách alebo predných nohách. Pri rozhodovaní o tom, či sa pokúsite zmeniť nohu, alebo nie, je dôležité vziať do úvahy niekoľko faktorov.

Normálne vzory štrajku

Keď beháte, každá noha zasiahne pôdu medzi 80 a 100-krát za minútu. Vedúci odborník Dr. Peter Larson, docent biológie na Saint Anselm College, uvádza článok v článku „Running Times“ z roku 2012. Nie každý však narazil na zem rovnakým spôsobom, hoci väčšina bežcov narazila na zem podobným spôsobom. Podľa japonskej štúdie uverejnenej v auguste 2007 v časopise Journal of Strength and Výskum v oblasti kondicionovania. “ Sprinters pravdepodobne pristávajú na nohách ako ostatní bežci, vysvetľuje cvičebný fyziolog Dr. Ross Tucker.

Úder do nohy a zranenia

Podľa časopisu „Konkurent“ sa každý rok zraní 65 až 80 percent bežcov. Váš úder chodidla môže ovplyvniť typ zranenia, ktoré by ste mohli utrpieť. Podľa štúdie Harvardovej uverejnenej v júli 2102 v publikácii "Medicína a veda v športe a cvičení" mali päty štrajkujúci dvojnásobný počet opakovaných stresových zranení, ako sú zlomeniny stresu, ako štrajkujúci v strede nohy. Bežci, ktorí pristávajú na prednej časti chodidla alebo v strede chodidla, majú vyššie riziko zranení Achillovej šľachy, pretože sa pri sťahovaní otácajú so svojimi teľatami, aby ukazovali svoje prsty smerom nadol. Neustále sťahovanie lýtkových svalov vytvára neprimeraný tlak na Achillovu šľachu v zadnej časti päty, vysvetľuje Tucker.

Kontrola formulára

Či už ste narazili na zem najprv päty alebo prednej časti chodidla, môžete mať nohu štrajk, ktorý si vyžaduje zlepšenie. Ak ste útočník päty, zamerajte sa na úder na zem z vonkajšej strany päty a potom sa otočte dovnútra, čím mierne zaťažíte oblúk. Pokračujte v stúpaní nahor a prstoch medzi strednými a veľkými prstami, navrhuje webová stránka USA Triatlon. Ak máte vzor úderu uprostred chodidla, pokúste sa pristáť na vonkajšej strane chodidla v oblasti hneď za miestom, kde sa váš malý prst drží na nohe. Nohu ohnite smerom dozadu tak, aby sa päta krátko dotkla zeme. Pomocou prvých troch prstov prevráťte nohu smerom dovnútra a špičky.

Zmena chodidla

Ak sa rozhodnete, že budete chcieť zmeniť nárazy päty, postupujte pomaly, pretože zmena úderu chodidla zvyšuje riziko zranenia, hovorí Tucker. Dôležitejšie ako úder chodidla, venujte pozornosť tomu, kde chodidlo dopadne na vaše telo. Neprekonajte krok, ako to robia takmer všetci útočníci päty, fyzikálny terapeut a bežiaci odborník na chôdzu Jay Dicharry vysvetľuje na webovej stránke konkurenta. Pokúste sa dať nohu čo najbližšie k telu.

Pozri si video: Biblical Series I: Introduction to the Idea of God (Septembra 2020).