Zdravie

Ramenná tendenditída a roztrhaná chrupavka


Bolesť na ramene môže narušiť váš spánok.

Jupiterimages / Creatas / Getty Images

Poškodená chrupavka alebo šľachy sú častou príčinou bolesti ramena. Tieto podmienky často vedú k zníženiu pohybu a ťažkostiam s každodennými úlohami. Bolesť v pleciach sa často zmierňuje samostatne. Bolesťou, ktorá trvá dlhšie ako niekoľko dní, by však mohla byť tendinitída alebo roztrhnutá chrupavka, stavy, ktoré si vyžadujú lekársku pomoc.

Anatómia

Ramenný kĺb je tvorený kosťou horného ramena a lopatkou. Tento kĺbový spoj je veľmi pohyblivý, ale zraniteľný. Lopta drží v objímke svaly, ktoré pohybujú ramenom. Je tiež stabilizovaný väzmi, pripájajúcimi kosť kosť. Chrupavka v ramennom kĺbe - nazývaná labrum - hrá dôležitú úlohu pri stabilite ramena. Labuť tvorí krúžok okolo okraja hrdla, čím sa stáva hlbším.

Prehľad

Zápal šliach je zvyčajne spôsobený nadmerným používaním svalov v ramennom kĺbe. Zvyčajne sa vyvíja v priebehu času, najmä pri opakovaných pohyboch kĺbu. Nadzemná aktivita spôsobuje zvýšený tlak na šľachy na ramenách, vďaka čomu sú náchylnejšie na tendinitídu. S tendinitídou sa môžu objaviť slzy chrupavky, najmä pri opakovaných režijných činnostiach, ako je hádzanie. Tendinitída a slzy chrupavky môžu byť tiež spôsobené traumou, napríklad pádom na natiahnuté rameno alebo nehodou motorového vozidla. Obidva tieto stavy spôsobujú bolesť v ramene, ktorá sa zvyšuje s použitím ramena. Rameno sa môže cítiť slabé a pohyblivosť kĺbu môže byť znížená. Trhliny v chrupavke tiež spôsobujú „klikanie“ pocit alebo zvuk v ramene s pohybom. Rameno môže mať pocit, že „chytí“ alebo sa zasekne v určitých polohách.

Diagnóza

Ramenné tendinitídy a slzy chrupavky sú často zjavné pri fyzickom vyšetrení. Rameno sa umiestni do pozícií, ktoré zvyšujú tlak na šľachy a spôsobujú zvýšenú bolesť. Pohyblivosť kĺbu - pohyb gule kĺbu vo vnútri objímky - môže spôsobiť kliknutie, čo naznačuje možné roztrhnutie chrupavky. Röntgenové lúče sa bežne používajú na vylúčenie poškodenia kostí v kĺbe. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou sa používa na vizualizáciu väzov, šliach a chrupaviek, ktoré sa nezobrazujú na röntgenových lúčoch. Farbivo sa zvyčajne injektuje do ramenného kĺbu pred zhotovením snímok. Ak je chrupavka roztrhaná, farbivo unikne do ramenného kĺbu. Zápal môže byť zistiteľný aj v oblastiach zápal šliach.

Liečba

Konzervatívna liečba sa zvyčajne predpisuje pri tendinitíde ramien a malých sĺz chrupavky. Lekári často injikujú kortizón priamo do kĺbu, aby zmiernili bolesť a zápal. Fyzikálna terapia využíva teplo, ultrazvuk a elektrickú stimuláciu na zníženie bolesti a zvýšenie prietoku krvi do podráždeného ramena. Rozsah pohybových cvičení znižuje tuhosť a terapeut vykonáva manuálne napínanie, aby sa znížila tesnosť kĺbov. Oprava roztrhanej chrupavky je niekedy potrebná, najmä ak sa guľa pohybuje mimo objímky. Chrupavka sa zošíva a po operácii sa dodržiavajú konkrétne pokyny, aby sa mohla liečiť. Chirurg môže tiež vyčistiť akékoľvek jazvové tkanivo v oblastiach tendinitídy. Fyzická terapia je zvyčajne potrebná na obnovenie funkcie po tomto zákroku.