Vhodnosť

Vedľajšie účinky behu maratónu


Medzi vedľajšie účinky behu maratónu patrí množstvo nôh.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Beh je dobrý pre vaše svaly a kardiovaskulárny systém. Cvičenie posilňuje a tonizuje vaše svaly vrátane srdca a môže zvyšovať pľúcnu kapacitu. Maratónsky beh - 26,2 míľový závod - je jednou z najsilnejších foriem cvičenia, ktorú môže človek vykonať. Dokonca aj trénovaní a zdraví bežci majú nejaké vedľajšie účinky behu maratónu. Maratónci sa môžu stretnúť s ľahkými zraneniami, ako aj so zmenami v rovnováhe tekutín, telesnej teplote a imunitnom systéme.

Zranenia

Väčšina maratónskych bežcov má menšie nepohodlie od bolestivosti svalov až po bolestivé chodidlá. Pľuzgiere a čierne nechty na nohách sú bežné medzi maratónmi a sú spôsobené trením a buchnutím chodidiel o topánky. Nechajte si nechty nechať orezané, aby sa zabránilo sfarbeniu. Noste topánky a suché ponožky, ktoré sú pohodlné na zabránenie vzniku pľuzgierov. Vedľajšími účinkami behu maratónu sú svalová bolestivosť a fraktúry stresu, dlahy holennej kosti a bolesť kolena. Klasifikované ako zranenia pri nadmernom používaní - vaše telo niekedy nedokáže zvládnuť opakujúci sa pohyb - tieto stavy sa pohybujú v závažnosti a môžu vyžadovať lekárske ošetrenie od lekára.

Kvapalinový zostatok

Dehydratácia môže byť vedľajším účinkom u maratónskych bežcov, ktorí nepijú dosť. „Running Times“ odporúča počas závodu vypiť liter vody za hodinu. Ľudia, ktorí jazdia pomalšie ako sedem a pol minúty na míľu, nemusia potrebovať toľko tekutín. Pomalí bežci môžu skončiť nadmerne hydratovaní, ak pijú viac, ako potrebujú, bez vylúčenia nadmerného množstva močením. Tento zriedkavý stav sa nazýva intoxikácia vodou. Boston.com odporúča po močení po pretekaní vypiť toľko vody, koľko chcete. Budete vedieť, že vaše obličky fungujú na odstránenie nepotrebných tekutín.

Telesná teplota

Maratónci môžu skončiť s hypertermiou, vyššou než normálnou telesnou teplotou, ktorá zvyšuje riziko dehydratácie. Marathon a Beyond prispievateľ Jake Emmett vysvetľuje, že telesné teploty niektorých bežcov maratónu dosahujú vysokú hodnotu 105 stupňov Fahrenheita bezprostredne po preteku. Pitná voda na každej stanici pomoci môže pomôcť znížiť riziko hypertermie. Menej častým vedľajším účinkom pozorovaným pri chladných alebo mokrých maratónoch je podchladenie alebo nízka telesná teplota. Noste niekoľko vrstiev nepremokavého odevu na ochranu pred živlami. Pri zahrievaní sa zbavte vrstiev, aby nedošlo k hypertermii.

Imunita

Ako vedľajší účinok behu maratónu sa môže znížiť vaša imunita na ochorenia dýchacích ciest a nachladnutie. Jake Emmett vysvetľuje, že po spustení sa váš imunitný systém stará o vaše zotavenie a presmeruje biele krvinky, aby napravil poškodenie svalov. Výsledkom je, že vo vašej imunite zostávajú slabé miesta, vďaka čomu ste náchylnejší na infekciu.