Výživa

Vedľajšie účinky prechodu na vegetariánsku stravu


Vegetariánstvo môže byť pre vaše zdravie dobré, ale najprv sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky.

Martin Poole / Photodisc / Getty Images

Prechod na vegetariánsku stravu má mnoho výhod, ale prekonanie prechodného obdobia môže byť výzvou. Prvým krokom by malo byť rozhodnutie, aký typ vegetariána chcete byť. Niektorým sa vyhýba iba hovädzie mäso, bravčové mäso a hydina, zatiaľ čo iní sa držia ďalej od vajec, morských plodov a mlieka. Vegáni nespotrebujú ani nepoužívajú žiadne živočíšne produkty. Neexistuje správny spôsob, ako ísť vegetariánom, pokiaľ sa ubezpečíte, že z rastlinnej stravy získavate všetky živiny, ktoré vaše telo potrebuje. To nielenže pomáha udržiavať vás zdravý a silný, ale tiež pomáha zmierňovať negatívne vedľajšie účinky.

Pozitívne vedľajšie účinky

Jesť rastlinnú stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a antioxidanty môže dlhodobo prospieť vášmu zdraviu.

Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v morských plodoch, orechoch a avokáde. Pomáhajú znižovať množstvo lipoproteínov s nízkou hustotou alebo LDL v krvi. LDL sa môžu hromadiť vo vašom krvnom obehu, upchávajú vaše tepny a vedú k infarktu, mozgovej príhode a určitým typom rakoviny. Omega-3 mastné kyseliny tiež zvyšujú hladinu lipoproteínov s vyššou hustotou alebo HDL, ktoré z vášho systému odstraňujú malé zhluky LDL.

Vláknina je nevyhnutná pre zdravú elimináciu. Pomáha tiež udržať vás naplno dlhšie ako prázdne kalórie v rafinovaných škroboch a sladkých dobrotách. To môže mať priaznivý vplyv na reguláciu hmotnosti.

Antioxidanty, ako sú antioxidanty nachádzajúce sa v ovocí a listovej zelenine, pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré rastú na vašich bunkách, ako je hrdza. Pomáha to znižovať riziko infarktu, mozgovej príhody a niektorých druhov rakoviny a tiež spomaľuje viditeľné príznaky starnutia. Ovocie a zelenina obsahujú vysoké množstvo vody, čo vás udrží hydratované.

Pozitívne vedľajšie účinky, ktoré sa stanú vegetariánmi, môžu zahŕňať znížené riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu, srdcového infarktu, mozgovej príhody a určitých druhov rakoviny. Priľnavosť na rastlinnej strave vám tiež môže pomôcť schudnúť a podporovať pružnú pokožku a silné, lesklé vlasy a nechty.

Negatívne vedľajšie účinky

Existuje pomerne málo fyzických vedľajších účinkov na vegetariánstvo, ale niektoré existujú. Ak nemáte dostatok bielkovín, môžete byť chudokrvní. To znamená, že v krvi nemáte dostatok železa - nedostatok, ktorý vás môže unaviť, slabnúť a znížiť schopnosť bojovať s infekciami. Môže to mať tiež za následok matné, krehké vlasy a nechty.

Nedostatok vápnika môže oslabiť vaše kosti, takže sa uistite, že ste si vzali dostatok z mlieka alebo z tmavozelenej listovej zeleniny.

Nadúvanie a plyn sú často problémom pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí konzumovať veľké množstvo zeleniny. Niektoré sacharidy v zelenine obsahujú baktérie odlišné od toho, na čo je vaše črevo zvyknuté. Aj keď je to nepríjemné, nie je to život ohrozujúce a malo by sa ustáliť po niekoľkých týždňoch, keď sa vaše telo aklimatizuje.

Väčšina negatívnych vedľajších účinkov vegetariánskej stravy sa dá vyhnúť, ak sa vzdelávate o tom, aké vitamíny a minerály musí vaše telo fungovať, v akom množstve a kde sa nachádzajú, takže si môžete naplánovať jedlo, aby ste sa uistili, že jete vyvážene. strave.

Sociálne vedľajšie účinky

V závislosti od toho, kde žijete a v akej kultúre, môžete dostať ohromujúce množstvo chvály alebo desivú kritiku, keď oznámite svoje rozhodnutie prestať jesť mäso. Vychutnajte si chválu a pokúste sa nechať kritiku preniknúť jedným uchom a druhým. Niekedy sa ľudia cítia ohrození, keď niekto, kto je blízko, robí podstatnú zmenu životného štýlu, takže buďte súcitní a láskaví, nesnažte sa zmeniť názor nikoho iného a potichu sa držte svojho plánu.

Stravovanie sa môže stať výzvou. Závisí to od toho, kde žijete, a tiež od toho, aký vegetarián sa stanete. Vyhýbať sa červenému mäsu, kuraciemu a bravčovému mäsu je pomerne ľahké takmer kdekoľvek, zatiaľ čo stolovanie ako vegánskej uprostred kultúry steakov a zemiakov si môže vyžadovať trochu viac úsilia. Vždy, keď je to možné, vyhľadajte menu svojej destinácie online, aby ste mali predstavu o svojich možnostiach skôr, ako si sadnete na objednávku.

Večerné večierky v domoch priateľov môžu byť tiež výzvou. Informujte sa u osoby, ktorá hodí večierok vopred. Ponúka vám vegetariánsku stravu dostatočne veľkú na to, aby ju mohli zdieľať všetci, takže nenájdete stravovanie iba na chlebe a zákusku.