Zdravie

Podobnosti medzi mŕtvicou a infarktom


Mŕtvica sa niekedy nazýva „mozgový záchvat“.

Zdroj obrázkov / fotodisc / obrázky Getty

Mŕtvica a srdcové choroby sú v USA hlavnými príčinami úmrtia. Oba stavy zdieľajú množstvo rizikových faktorov, vrátane fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a cukrovky. Chronický zápal a zmeny krvných ciev, ktoré privádzajú krv do mozgu, vedú k mŕtvici. Podobne zmeny v krvných cievach, ktoré privádzajú krv do srdca, spôsobujú infarkt. Pretože základné príčiny infarktu a mozgovej príhody sú podobné, srdcovo-zdravé zmeny životného štýlu môžu tiež dramaticky znížiť riziko mozgovej príhody.

Infarkt

Koronárne srdcové ochorenie alebo ateroskleróza je výsledkom hromadenia cholesterolu a ďalších látok v krvných cievach srdca. Toto nahromadenie tukových látok vytvára blokády v koronárnych artériách známe ako plak. Tvorba plaku dráždi výstelku krvných ciev a, ak sa nelieči, môže nakoniec viesť k infarktu. Keď sa plak pretrhne alebo eroduje do výstelky krvných ciev, vytvorí sa krvná zrazenina a ďalej obmedzí prietok krvi do srdca, čo spôsobí infarkt. Po infarkte sa v oblasti postihnutej nedostatočným prietokom krvi môže vytvoriť jazvové tkanivo. Ak sa vyvinie veľké množstvo jazvového tkaniva, srdce môže byť príliš slabé na efektívne pumpovanie krvi, čo vedie k zlyhaniu srdca a iným komplikáciám.

Mŕtvica

Cievna mozgová príhoda môže byť považovaná za „mozgový útok“, pretože rovnako ako srdcový infarkt sa vyskytuje v dôsledku prerušenia vitálneho prietoku krvi. Dva hlavné typy mŕtvice sú ischemická mŕtvica a hemoragická mŕtvica. Ischemické mozgové príhody tvoria takmer 90 percent všetkých mozgových príhod, uvádza americká asociácia zdvihov. Ischemická mŕtvica je zvyčajne spôsobená aterosklerózou v krvných cievach, ktorá privádza krv do mozgu. Tak ako pri srdcovom infarkte, cholesterol a ďalšie mastné usadeniny môžu vytvárať blokády, ktoré zhoršujú prietok krvi do mozgu. Pri hemoragickej mŕtvici praskne oslabená krvná cieva a môže viesť k významnému krvácaniu a opuchom mozgu. Nedostatok krvi rýchlo vedie k odumretiu mozgových buniek v postihnutej oblasti. V závislosti od časti mozgu môže mozgová porážka narušiť reč, pamäť a motorické schopnosti.

Rizikové faktory

Rizikové faktory mozgovej príhody a infarktu sú v podstate rovnaké. Fajčenie, cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak podporujú aterosklerózu v krvných cievach, ktoré dodávajú krv do srdca a mozgu. Najmä fajčenie a cukrovka vyvolávajú zápalové zmeny, ktoré spôsobujú, že krvné cievy sú náchylné na krvné zrazeniny, ktoré bránia toku krvi. Vysoký krvný tlak núti srdce pumpovať ťažšie, ako by normálne robilo, čo ho robí náchylným na infarkt. Podobne môže chronický vysoký krvný tlak nakoniec poškodiť krvné cievy v mozgu, čo môže spôsobiť citlivosť mozgu na mozgovú príhodu.

Liečba

Terapia na liečbu mozgovej príhody a infarktu je často podobná. Ak sa predpokladá, že krvná zrazenina je príčinou mozgovej príhody alebo infarktu, môžu sa použiť lieky na zrážanie zrazenín nazývané aktivátor tkanivového plazminogénu alebo TPA. Aj keď je TPA považovaná za liečbu prvej línie pre ischemickú cievnu mozgovú príhodu, nepoužíva sa pri liečbe srdcového infarktu až doposiaľ. Angioplastika, postup, ktorý používa tenký, flexibilný balónik na otvorenie blokovanej srdcovej artérie, sa v súčasnosti považuje za terapiu prvej línie pri väčšine infarktov. Napriek tomu je cieľom krátkodobej liečby mozgovej príhody a srdcového infarktu obnoviť normálny prietok krvi.

Zdroje (2)

Pozri si video: Tragická smrt Dylana 52 z Beverly Hills 90210: Rakovinu porazil, ale mrtvici už neustál! (Septembra 2020).