Výživa

Pomáha vám hodvábne mandľové mlieko schudnúť?


Mandľové mlieko vám umožní vychutnať si chuť mandlí bez toľkých kalórií.

Hemera Technologies / PhotoObjects.net / Getty Images

Hodvábne mandľové mlieko sa ukázalo ako vegánska alternatíva k kravskému mlieku. S nízkym obsahom kalórií a tukov sa zmestí do väčšiny jedál. Navyše ponúka chuť aj výživu. Každá porcia je bohatá na vitamín D, vitamín E, vápnik, železo a horčík. Môže však tento krémový, orechový nápoj skutočne pomôcť schudnúť? Poďme zistiť!

Nutričná hodnota

Vegani a vegetariáni prisahajú mandľové mlieko pre optimálne zdravie a pohodu. Tento nápoj je obľúbený aj u alergikov na mlieko alebo na intoleranciu laktózy. Jeho výživové výhody sú potvrdené vedou.

V porovnaní s inými druhmi rastlinného mlieka je vyšší obsah vápnika a vitamínu E a nižší obsah kalórií. Mandľové mlieko navyše obsahuje prebiotiká a môže pomôcť vyrovnať črevnú flóru. To vedie k silnejšiemu imunitnému systému, lepšiemu tráveniu a zníženiu hladiny cholesterolu.

Hodvábne mandľové mlieko sa dodáva v rôznych odrodách a každá z nich má výrazný nutričný profil. Napríklad pôvodný mandľový mlieko má iba 60 kalórií na šálku. Poskytuje 8 gramov sacharidov, 2 1/2 gramu tuku a 1 gram proteínu. Každá porcia dodáva 45 percent RDA vápnika, 20 percent RDA vitamínu E a 25 percent RDA vitamínu D. Neobsahuje laktózu, lepok, sójové mlieko, vajce ani GMO, čo z neho robí ideálne riešenie pre zdravie zákazníci.

Ostatné odrody obsahujú 30 až 100 kalórií na šálku. Dietéri sa môžu rozhodnúť pre nesladené verzie, ktoré majú najnižší obsah kalórií a neobsahujú žiadny cukor. Nevýhodou je, že z mandľového mlieka nezískate príliš veľa bielkovín. Táto živina pomáha budovať a udržiavať svaly, udržuje váš metabolizmus hore a zlepšuje zloženie tela.

Hoci má mandľové mlieko nízky obsah bielkovín, dodáva ďalšie živiny, ktoré podporujú zdravie a pohodu. Napríklad vitamín E nemôže byť v tele syntetizovaný a musí byť získaný z potravy. Chráni pred oxidačným poškodením, spomaľuje proces starnutia a reguluje rôzne metabolické procesy, ako je génová expresia a bunková signalizácia. Vitamín D a vápnik udržujú vaše kosti silné a môžu chrániť pred osteoporózou.

Mandľové mlieko a chudnutie

Tento nápoj sám o sebe pravdepodobne nespôsobí chudnutie, ale môže vás priblížiť k vašim cieľom. Po prvé, má nízku hladinu kalórií. Môžete ho použiť ako náhradu za kravské alebo kozie mlieko, sódu, ovocné džúsy a mliečne koktaily.

Nízkotučné mlieko sa môže pochváliť 105 kalóriami a 12 gramami sacharidov na porciu. Rovnaké množstvo sójového mlieka dodáva 92 kalórií a 6 gramov sacharidov. Obidve možnosti majú vyššie množstvo kalórií a sacharidov ako mandľové mlieko.

Podľa štúdie na McGill University môže tento nápoj pomôcť so znížením hmotnosti a znížením hladiny cholesterolu. Mandle, ich primárna zložka, sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA). Ukázalo sa, že tieto živiny zlepšujú zloženie tela a bránia obezite. Regulujú tiež krvný tlak a hladinu glukózy v krvi, čo vedie k zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia. Iné štúdie spájajú MUFA s nižšou úmrtnosťou a zvýšeným poznaním.

Okrem toho, hodvábne mandľové mlieko má nízky obsah cukru a môže uľahčiť jeho čistenie. Väčšina odrôd má na jednu porciu iba 1 alebo 2 gramy sacharidov, čo je menej ako u iných druhov mlieka. Keďže neobsahuje laktózu, je nepravdepodobné, že spôsobí nadúvanie, zadržiavanie tekutín alebo trávenie.

Ak sa tento nápoj konzumuje ako súčasť vyváženej stravy, môže zvýšiť vaše úsilie o chudnutie. Avšak, nie je to čarovná tabletka, ktorá vám zredukuje pas cez noc. Stále musíte jesť čisté a zostať aktívny, aby ste mohli ťažiť z výhod.

Potenciálne prínosy pre zdravie

V časopise Journal of Food Science and Technology sa uvádza, že mandľové mlieko vykazuje antioxidačné, imunostimulačné, lipidové a laxatívne účinky. Tento nápoj môže tiež znižovať zápal, ktorý významne prispieva k chronickej bolesti, artritíde a iným poruchám. Taktiež uľahčuje vegánom splnenie ich denných požiadaviek na vápnik.

V klinických štúdiách bola konzumácia mandľového mlieka spojená s výrazným znížením hladiny cholesterolu. Tieto nálezy naznačujú, že tento nápoj môže znížiť riziko srdcových chorôb. Okrem toho je v porovnaní s kravským mliekom nižší obsah draslíka, vďaka čomu je vhodný pre ľudí s ochorením obličiek.

Tento nízkokalorický nápoj neobsahujúci laktózu sa môže konzumovať mnohými spôsobmi. Vychutnajte si ho ako osviežujúci nápoj, pridajte ho do kávy alebo čaju alebo ho použite do domácich dezertov a proteínových kokteilov. Môžete ho tiež zmiešať s celými zrnami, aby ste zvýšili príjem vápnika. Konzumujte ju s mierou a neprechádzajte cez palubu, pretože kalórie sa môžu rýchlo zvyšovať.