Športové

Šesť základných zdvihov plávania


Niektorí plavci sa učia rôzne mŕtvice už v ranom veku.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Naučiť sa plávať je nevyhnutné - bez ohľadu na vek alebo úroveň zručností - môže vám zachrániť život alebo život niekoho iného. S istotou sa musíte vznášať po vode, aby ste vykonali jeden zo šiestich základných plaveckých ťahov správnou technikou. Zatiaľ čo niektoré údery majú jednoduché pohyby rúk a nôh, iné ponúkajú pokročilým plavcom výzvu načasovania a koordinácie.

Pádlo pádla

Prvý ťah, ktorý sa mladý plavec učí, je často základný, ľahko sa naučí a umožňuje vám udržať hlavu nad vodou pre ľahké dýchanie. Mŕtvica napodobňuje pohyby zvieraťa so štyrmi nohami, keď poháňate vodu. Natiahnete ruky vpred a ruky sa striedajú, keď tlapky u vody pohybujú smerom dole, kruhovým pohybom. Vaše nohy sa predlžujú dozadu s ohnutými kolenami a vaše nohy sa striedajú rýchlym pohybom nahor a nadol, aby vykonali flutterový kop.

Znak

Niekedy sa označuje ako spätné prechádzanie. Opakovanie je najrýchlejší úder vykonaný na chrbte. Vaše ruky striedajú tlačnú a ťahaciu časť úderu kruhovým pohybom v veternom mlyne. Keď sa jedno rameno natiahne dopredu a vstúpi do vody, druhé vystúpi. Vaše nohy sa striedajú pohybom nahor a nadol, aby vykonali flutterový kop. Vaša tvár je mimo vody, čo vám umožňuje rozvíjať svoj vlastný dýchací režim.

Freestyle

Freestyle je niekedy označovaný ako plazenie a je jedným z najrýchlejších ťahov. Vykonáva sa na bruchu s tvárou vo vode a celé vaše telo blízko povrchu. Podobne ako v prípade znaku sa vaše ruky pohybujú krúživým pohybom v veternom mlyne a používate flutterový kop. Keď sa jedno rameno natiahne dopredu, vstúpi a začne ťahať vodou, vaše ruky sa striedajú, druhá ruka je voda. Ak chcete nadýchnuť, namiesto zdvíhania hlavy otočte ju na jednu stranu, aby sa rýchlo nadýchla.

Bočného zdvihu

Postranný zdvih sa vykonáva na pravej alebo ľavej strane. Zdvih sa začína tým, že vaše spodné rameno sa rozprestiera dopredu, nad hlavou, dlaň dole a horné rameno položené pozdĺž vašej strany. Súčasne potiahnite spodnú ruku dozadu prudkým polkruhovým pohybom smerom k prednej časti hrudníka, mierne ohnite hornú ruku a posuňte ju dopredu k prednej časti hrudníka. Horné rameno potom zametie dozadu, až kým nebude úplne vysunuté. Po krátkom kĺzaní zopakujete pohyby paží. Bočný doraz používa nožnicový kop - pohybujete nohami dozadu a dopredu tak, ako sa nožnice otvárajú a zatvárajú.

Prsia

Prsia sú zložitejšie, vyžadujú presné načasovanie a vykonávajú sa na bruchu s tvárou vo vode. Vaše ruky sa tiahnu vpred, pod vodou, potiahnite dozadu smerom von smerom k hrudníku a potom sa znovu natiahnite, aby ste kĺzali a začali ďalší úder. Keď ťaháte ruky dozadu, zdvihnete hlavu, aby ste dýchali. Žabí kop sa používa a začína, keď vaše ruky začínajú siahať dopredu a kĺzať. Ohýbate kolená, privádzajte nohy k telu, posúvajte nohy smerom von a potom roztiahnite a zaklapnite nohy k sebe.

Motýľ

Motýlik si okrem koordinácie vyžaduje aj presné načasovanie. Pohyb vašich paží je delfínovým kopom, keď sa vaše telo vlní, podobne ako sa červy pohybujú, vodou. Zdvihnite obe ruky z vody, siahajte dopredu, vstúpte do vody pred vašimi plecami a potiahnite ruky späť cez vodu k nohám. Keď máte ruky blízko stehien, zdvihnite hlavu, aby ste mohli dýchať, zdvihnite ruky z vody a opakujte zdvih. Urobte dva kopy delfínov s každým úderom. Držte nohy pri sebe, ohýbajte kolená a bičujte chodidlá nadol.

Foto Kredity

  • Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images