Vhodnosť

Bolesť na ľavej ruke, ale nie správne po tréningu


Vylepšite spôsob, akým trénujete, aby ste zaistili rovnosť úsilia a rovnováhu svalov.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Ak ste niekedy zdvihovali závažia alebo ste absolvovali tréning odporu, pravdepodobne ste oboznámení s pevnou, bolestivou, stuhnutou bolestivosťou, ktorá robí jeho nepríjemný vzhľad deň alebo dva po tréningu. Možno ste dokonca začali očakávať boľavé ruky po intenzívnom tréningu hornej časti tela, ktorý sa zameriava na vaše bicepsy a tricepsy. Ale keď cvičíte obe ruky, môžete byť zmätení výslednou bolestivosťou iba v jednej ruke. Aj keď to nie je nezvyčajné, že jedna strana vášho tela je prirodzene silnejšia ako druhá strana, existujú spôsoby, ako môžete trénovať na podporu zdravšej svalovej rovnováhy a minimalizovať nerovnomernú bolesť svalov.

Stratiť činku

Keď robíte kučery bicepsom s činkou, vykonávate bilaterálny pohyb, pri ktorom sú za zdvíhanie zodpovedné obidve ramená. Keď vykonávate bilaterálne pohyby, je možné, že jedna strana skutočne robí viac práce ako druhá strana a následne môže zažiť väčšiu výslednú bolestivosť svalov. Vyberte činky namiesto činiek, aby ste pracovali s rukami jednostranne a zabezpečili, aby obe ruky fungovali rovnako, aby zvýšili a znížili rovnaké množstvo hmotnosti.

Začnite so slabšou stranou

Ak už vykonávate jednostranné pohyby, stále môžete urobiť niekoľko úprav svojho tréningu, aby sa s obidvomi stranami zaobchádzalo spravodlivo. Keď napríklad robíme izolované kučery bicepsu, ľudia často začínajú silnejšou stránkou. Zmeňte tento spoľahlivý model tak, že začnete so slabšou stranou. Pracujte tiež s tromi až piatimi opakovaniami pomocou slabšej strany, až kým si nezačnete všimnúť sily, ktoré sa rovnajú svalovej sile vašej silnejšej strany.

Trénujte protiľahlé svalové skupiny

Pokiaľ ide o vzpieranie, tréning svalov v opozícii priťahuje vyššiu pravdepodobnosť rovnováhy svalov. Keď pracujete s bicepsom, tiež chcete pracovať s protiľahlými tricepsmi, aby ste pomohli udržať rovnováhu svalov. V skutočnosti možno budete chcieť pracovať aj s ďalšou sadou dvojstranných rozšírení triceps. Aj keď sú vaše tricepsy trikrát väčšie ako vaše bicepsy, vaše bicepsy sú zvyčajne silnejšie. Je to preto, že prirodzene máte väčší rozsah pohybu s pohybmi vpredu ako v protiklade k sebe.

Predĺžte natiahnutím

Keď zdvíhate váhu, skracujete svalovú hmotu. Na vyváženie práce, ktorú vykonávate pri zdvíhaní závaží, si napnite svaly. Potom, čo cvičíte, držte každý z vašich úsekov na 20 až 30 sekúnd. Rovnako ako vy máte prirodzene jednu stranu, ktorá je silnejšia ako druhá, máte aj jednu stranu, ktorá je zvyčajne flexibilnejšia ako druhá. Najskôr roztiahnite svoju menej pružnú stranu a na tejto strane jej natiahnite ďalších päť až 10 sekúnd.