Vhodnosť

Bolesť v svaloch po tréningu znamená, že zadržiavate vodu?


Svalová bolesť začínajúca 24 až 48 hodín po cvičení sa nazýva DOMS.

Svalové bolesti a stuhnutosť, ktoré sa vyskytujú 24 hodín po tréningu, sú spôsobené oneskorenou bolesťou svalov alebo DOMS. Oneskorený nástup bolestivosti svalov je výsledkom série fyziologických a metabolických reakcií na nadmernú námahu, najmä na výstredné cvičenia, ako je napríklad vzpieranie, beh a iné cvičenia, pri ktorých sa počas rezistencie predlžuje svalstvo. Zadržiavanie vody v prepracovaných svaloch môže spôsobiť opuch a bolesť.

Ako rozlíšiť DOMS od iných podmienok

Únava a bolesť, ktoré pociťujete bezprostredne po cvičení, je zvyčajne spôsobená nahromadením kyseliny mliečnej, ktorá sa počas odpočinku metabolizuje, takže bez bolesti môžete do hodiny alebo menej zanechať. Svalové napätie môže tiež spôsobiť bolesť svalov, ktorú budete okamžite vedieť, pretože nepríjemné pocity sú akútne. DOMS však môžete rozvíjať počas cvičenia a neviete, čo ste urobili, až o deň alebo dva neskôr. Napríklad sa môžete cítiť úplne normálne, ale prebudíte sa s bolesťou, bolesťami, stuhnutými a opuchnutými svalmi, ktoré pri pohybe bolia. Oneskorený nástup bolestivosti svalov po namáhavom cvičení je všeobecne charakterizovaný opuchom z procesov hojenia svalov.

Prečo vaše svaly napučiavajú

Počas namáhavého cvičenia, ktoré predlžuje vaše svaly, sa vo svalových vláknach môžu vyskytnúť drobné slzy, keď sa cvičia mimo ich schopnosti napnúť sa. Tento typ poškodenia svalov spôsobuje zápal, ktorý signalizuje hojivú reakciu vášho tela. Podľa Johndavida Maesa a Len Kravitza, Ph.D., v časti „Liečba a prevencia DOMS“ môžu produkty metabolického odpadu stimulovať nervové zakončenie a spôsobiť bolesť. Podľa Maesa a Kravitza opuchy zvyčajne vrcholia do troch až štyroch dní od cvičenia a ustupujú do 10 dní. Počas tejto fázy môžete mať svalovú slabosť a znížený rozsah pohybu.

Liečba opuchu

Masáž je nepredvídateľná liečba, ktorá v určitých situáciách obmedzuje opuch, bolesť a nepohodlie. Aj keď však masáž znižuje bolesti a opuchy postihnutých svalov, funkcia svalov sa podľa článku „Oneskorená nástup bolestivosti svalov“ na webovej stránke Sports Fitness Advisor okamžite neobnoví. Zvýšenie krvného obehu pri miernom cvičení môže podľa Kermita Pattisona urýchliť proces hojenia. Ale nebuďte prekvapení, ak to trvá dva týždne, kým sa vaša sila vráti do normálu.

Prevencia zadržiavania DOMS a vody

Zadržaniu vody a iným príznakom DOMS môžete zabrániť zahriatím pred tréningom. Maes a Kravitz odporúčajú dvojfázové zahrievanie, počínajúc veľkými svalovými cvičeniami, ako je ľahký aerobik, beh na mieste alebo kalistenika, aby sa zvýšila vaša telesná teplota, zvýšila sa pružnosť svalov a znížila sa viskozita svalov. Dodržiavajte všeobecné rozcvičky so špecifickými cvičeniami pre svaly, ktoré plánujete pracovať počas namáhavého tréningu alebo športovej aktivity. Používajte menšie závažia alebo vykonávajte iné pohyby podobné pohybom cvičenia na budovanie svalov, aby ste zaistili, že svaly, ktoré plánujete najťažšie pracovať, sa dôkladne zahrejú a uvoľnia.