Športové

Ktorý šport vyžaduje najrýchlejšie reflexy?

Ktorý šport vyžaduje najrýchlejšie reflexy?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výhry a straty športovca závisia od zručností a reflexov.

Cameron Spencer / Photodisc / Getty Images

Reakcia športovca často spôsobuje rozdiel medzi tým, kto vyhrá zápas alebo prehrá hru. Ak dokážete reagovať rýchlejšie ako súper, šanca na úspech sa výrazne zvyšuje. Zatiaľ čo väčšina športov vyžaduje určitý čas rýchlej reakcie, niektoré sa na túto oblasť spoliehajú viac ako na iné. Navyše, v mnohých športoch si hráč môže vyžadovať rýchlejšiu reakčnú dobu ako zvyšok tímu. Pri zvažovaní týchto premenných existuje niekoľko športov, ktoré majú porovnateľnú reakčnú dobu.

Svaly s rýchlym zapínaním a pomalým zapínaním

Reakčné časy a reflexy sú založené na svalových vláknach prítomných v tele, buď typu 1 alebo typu 2. Typ 1 sú vlákna s pomalými zášklbmi, ktoré sú menej citlivé a primárne sa používajú pri vytrvalostných činnostiach, ako je beh maratónu. Svalové vlákna typu 2 sú rýchlo sa šklbajúce vlákna, ktoré sú zodpovedné za pohyblivosť a reakciu. Tieto vlákna reagujú na krátke impulzy intenzívnej aktivity, ktoré vyžadujú málo alebo žiadny kyslík. Svalové vlákna typu 2 sa primárne používajú pri anaeróbnych činnostiach, ako je napríklad vzpieranie alebo šprintovanie. Špecializované školiace programy sa zameriavajú na zlepšenie reakčných časov vlákien typu 2 pomocou reakčných guličiek a rebríkových vŕtačiek.

Reflexy v Sprinters

Pretože šprint je vysoko intenzívny šport s nízkym trvaním, vyžadujú sa extrémne rýchle reakčné časy. Sprinty trénujú, aby vyvinuli reflexy a dostanú rýchly štart ihneď po štarte. Meranie reakčných časov v sprinteroch bolo možné pomocou silových dosiek a niektoré z najúspešnejších sprinterov na svete boli schopné reagovať na štartovaciu pištoľ za menej ako sekundu. Jeden z najrýchlejších reakčných časov dosiahol kanadský Bruny Surin na 100 metrov semifinále majstrovstiev sveta v roku 1999. Mal reakciu 0,101 sekundy, čo dokazoval jeho schopnosť vysoko odrazu. Na rozdiel od iných športov, šprintéri trénujú svoje reflexy tak, aby boli v pohybe v okamihu, keď začujú štartovací signál. Aj keď je tento reflex vysoko rozvinutý v sprintoch, iné športy vyžadujú množstvo reflexov, ktoré sú stále rýchle, ale nemusia byť také citlivé. Sprinting zahŕňa spustenie trasy čo najrýchlejšie. Tento šport zahŕňa súťaž, ale nevyžaduje tímovú prácu a iné interakcie medzi športovcami alebo významné množstvo kritického myslenia a rozhodovania. Iné športy ako futbal, ktoré si vyžadujú interakciu hráča a rýchle rozhodovacie zručnosti, môžu mať za následok mierne pomalší reakčný čas.

Racket Sports

Šport - napríklad bedminton, tenis a stolný tenis - to všetko si vyžaduje rýchle reflexy. Obzvlášť stolný tenis sa musí hrať s rýchlym odrazom kvôli malej hracej ploche, veľkosti lopty a rýchlym pohybom, ktoré sú potrebné na výhru hry. V podobných športoch, ako je tenis a bedminton, môže rýchlosť lopty dosiahnuť až 200 kilometrov za hodinu. V týchto športoch sa reakčné časy líšia, ale hráč má zvyčajne iba 0,3 sekundy, aby reagoval na loptu.

Futbal a basketbal

Futbal aj basketbal vyžadujú rýchlu reakčnú dobu, preto toľko tréningových taktík vyžaduje zlepšenie reflexov. V praxi praktizujú títo športovci rýchle míňanie lopty, čo pomáha rozvíjať tieto reflexy a urýchľuje reakčné časy. Tieto športy však nemusia byť klasifikované ako tie, ktoré vyžadujú najrýchlejšie reflexy, pretože požiadavky na reflex sa líšia v závislosti od polohy. Pri futbalovom zápase brankár vyvíja rýchle reflexy a môže mať len 0,3 sekundy na to, aby reagoval na pokutový úder rýchlosťou 80 míľ za hodinu od trestného miesta. Basketbaloví hráči tiež rýchlo reagujú, prechádzajú a vystrelia loptu, ako aj riešia zásahy súpera. Keď hráči rozvíjajú svoje zručnosti v akomkoľvek športe, ich reakčný čas sa zvyšuje s vývojom reflexov.