Športové

Spúšťajú na svojich prstoch šprintéri?


Počiatočné vyrovnanie tela je kľúčovou súčasťou vytvárania dostatočnej sily počas začiatku sprintu.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Spomalené video ktoréhokoľvek sprintu svetovej úrovne spôsobuje, že sa zdá, akoby dosiahol ľudský let, jeho prsty sotva skĺzali po zemi, keď korčuľoval na cieľovú čiaru. Napodobňovanie týchto športovcov však môže byť nebezpečné. Existujú tri správne spôsoby, ako udrieť nohou pri behu, a je dôležité porozumieť rizikám a výhodám každého z nich a experimentovať, aby ste zistili, ktorý je pre vás najlepší.

Biť do zeme

Napriek názoru, že najrýchlejší bežci zasiahli nohu nohami, článok v New York Times zistil, že to nie je pravda. V štúdii uverejnenej v „The International Journal of Sports Physiology and Performance“ sa takmer 94 percent účastníkov ukázalo, že sú útočníkmi päty, vrátane niektorých najrýchlejších bežcov. Ďalšia štúdia však preukázala, že štrajkujúci špičky rozdeľujú náraz odlišne cez nohy, lievik cez členky a Achillove šľachy, a nie kolenné kĺby.

Sila päty

Pätkové štrajky sa považujú za prirodzený spôsob, akým sa riadia odborníci, a zdá sa, že dôkazy to jednoznačne podporujú - drvivá väčšina nových bežcov tak často beží. Náraz do päty však vysiela veľké telo okamžitou silou, ktorá môže časom spôsobiť značné zranenie. Bežecká obuv sa snaží všetko zmierniť, ale nedokáže úplne chrániť chodidlo.

Stredné pásmo

Pristátie na gúľach vašich nôh je ideálnym kompromisom medzi rýchlosťou a bezpečnosťou. Pretože sila generovaná úderom je rozložená na väčšiu plochu povrchu, náraz je výrazne menší ako úder generovaný nárazom päty. Úder do stredu nohy si však vyžaduje viac energie ako úder do päty alebo úder do špičky, čo z neho robí neúčinnú voľbu pre dlhšie jazdy.

Nájdenie vášho zostatku

Aj keď zarážanie špičky sa môže javiť ako skratka rýchlosti, sklon príliš ďaleko vpred na prednej časti nohy má za následok zlú formu a stratu energie a účinnosti. Sprinty, ktoré sa zdajú byť spustené na prstoch na nohách, často prerozdeľujú túto váhu loptičkou svojich nôh a zameriavajú sa na pôsobenie paží.