Vhodnosť

Je šprinting alebo drepy lepšie budovať svalovú hmotu?


Drepy sú efektívny spôsob, ako budovať svalovú hmotu.

Comstock / Comstock / Getty Images

Na dosiahnutie vašich cieľov v oblasti fitness máte k dispozícii niekoľko možností. Kardiovaskulárny tréning, silový tréning alebo vytrvalostný tréning poskytujú určité výhody pri dosahovaní konkrétnych typov pokroku. Na budovanie svalov väčšina programov silového tréningu kládla dôraz na prácu na diaľku v prospech cvičení s výbušninami, spolu s rutinnými strojmi alebo voľnými váhami. Drepy poskytujú účinnú metódu na budovanie svalov, zatiaľ čo určité intenzívne činnosti, ako napríklad sprinting, môžu pomôcť doplniť program silového tréningu na zvýšenie výkonnosti.

Základy budovania svalov

Pokiaľ ide o silový tréning, máte dve široké možnosti. Môžete si vyvinúť svalovú vytrvalosť alebo si môžete vybudovať svalovú hmotu. Každý z nich zvyčajne vyžaduje vykonanie rovnakých cvičení, pri použití odlišných prístupov. Ak chcete vyvinúť vytrvalosť, musíte rozobrať svalové tkanivo prostredníctvom rýchlych intenzívnych pohybov vykonávaných po dlhšiu dobu pri relatívne nízkej hmotnosti. Ak chcete vybudovať svalovú hmotu, musíte urobiť pravý opak - krátke súpravy niekoľkých opakovaní s takmer maximálnym množstvom hmotnosti.

Výhody Sprintu

Sprinting je anaeróbne, kardiovaskulárne cvičenie, ktoré poskytuje množstvo výhod pre silový tréning. Niektorí zdvíhači sa vyhýbajú bežiacim činnostiam, pretože sa obávajú zníženia rozvoja svalovej hmoty; Toto cvičenie však zlepšuje odozvu svalových záhybov, zlepšuje metabolické procesy, ktoré pomáhajú pri raste tkanív, a zlepšuje výbušnú burstovku, ktorá vám pomôže dokončiť energetické ťahy ako drep. Program výcviku sprintu bude tiež zahŕňať malé stabilizačné svaly v tele, ktoré normálne výťahy zvyčajne nezasahujú.

Výhody drepov

Obe variácie drepu - predné aj zadné - používajú rovnakú základnú formu tela a zameriavajú sa na rovnaký rozsah svalov. Obidve verzie zachytávajú hamstringy, teľatá, štvorhlavce a dolnú časť chrbta. V drepe sa zvyčajne vykonáva vážená činka, ale môžete ju vykonať aj s činkami, kanvicami alebo inými závažiami. Toto sú cvičenia zamerané na zvýšenie sily, ktoré sú účinné pri rozvoji svalovej hmoty, a často sa používajú ako neformálny barometer s nižšou telesnou silou rovnakým spôsobom, ako sa bench bench používa na skúšku sily hornej časti tela.

Porovnanie

Zistenie, ktoré cvičenie je lepšie pre prísne budovanie svalov, je najprv trochu zavádzajúce. Z jednoduchého vyšetrenia vyplynie, že drepy sú lepšie pre priamy vývoj svalovej hmoty. Sprinting je však takým účinným nástrojom, ktorý pomáha pri rozvoji sily a zdravia svalov, takže ho nemožno jednoducho prepustiť. V ideálnom prípade by sa obe cvičenia mali navzájom dopĺňať v tom istom tréningovom programe, najmä pre športovcov a powerlifterov. Jedna poznámka: ak robíte oboje, uistite sa, že ich robíte na rovnakých cvičeniach a po tréningu nechajte dostatočný čas na zotavenie, aby ste sa vyhli pretrénovaniu.