Vhodnosť

Lezec schodov vs švihadlo


Skákajúce lano zabalí veľký kalorický punč, ale nemusí to byť pre každého.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Ak je váš čas na cvičenie obmedzený, chcete si zvoliť cvičenia, ktoré vás baví, ale tiež vám poskytnú užitočné cvičenie v čo najkratšom čase. Ak máte mierky na skákaní cez švihadlo alebo na schodisku, zvážte niekoľko kľúčových bodov a rozhodnite sa, ktorý z nich je pre vás ten pravý.

Spočítajte kalórie

Lezecké schody a skákacie lano sú predovšetkým kardiovaskulárne cvičenia, čo znamená, že vaše srdce a pľúca tvrdo pracujú a pomáhajú vám spáliť kalórie, ktoré môžu viesť k chudnutiu. Ak je vašou hlavnou starosťou chudnutie, budete vedieť, koľko kalórií môže každé cvičenie spáliť. Skutočný počet bude závisieť od vašej úrovne intenzity, ale v priemere môže 155 kilogramová osoba spáliť asi 223 kalórií pomocou stroja na schodisku po dobu 30 minút a asi 372 kalórií na skákanie cez švihadlo v rovnakom čase. Pri tomto porovnaní skákacie lano spaľuje viac kalórií, ale keďže je to také intenzívne cvičenie, nemusíte byť schopní to urobiť dlhšie ako 30 minút v čase, keď prvýkrát začnete cvičiť.

ID Svaly, ktoré budete používať

Obidve cvičenia vás nútia posunúť svaly proti gravitácii a zahrnúť nejaký druh zdvíhania alebo ťahania svalov - čo znamená, že vám tiež pomôžu vybudovať svalové tkanivo. Ak vás znepokojuje tónovanie tela, môže to byť pre vás najdôležitejšia. Keď vyskočíte z lana, využijete takmer každý sval vo svojom tele buď vo fáze vyskočenia, alebo vyskočenia. Skok s kontrolou vyžaduje väčšinu svalov hornej a dolnej časti tela, zatiaľ čo fáza vyskočenia vyžaduje väčšinu sily nôh a jadra. Vaše ruky sa dostanú do akcie, keď držia lano a posúvajú ho hore a dole. Horolezec schodov je medzitým primárne cvičenie na spodnej časti tela zamerané na glute, hamstringy a štvorhlavý sval, ako aj na základné svaly brucha a chrbta.

Poznať logistiku

Výber medzi týmito dvoma cvičeniami môže byť tiež záležitosťou logistiky. Ak ste často na úteku, švihadlo vám ponúka spôsob práce bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Ako už bolo spomenuté, s úrovňou intenzity však nebudete môcť udržať reláciu švihadla tak dlho, ako budete chcieť. Ak ste typ, ktorý potrebuje veľa spätnej väzby o vašom výkone, mali by ste radšej použiť stroj na horolezectvo schodov, pretože stroje vám často umožňujú sledovať odhadovaný počet spálených kalórií, srdcový rytmus a ďalšie značky. Ďalšou výhodou schodišťových lezcov je to, že sú menej pôsobivé ako skákanie cez švihadlo - čo je potrebné zvážiť, ak trpíte bolesťou kĺbov. Nevýhodou schodišťového horolezca je to, že vás to buď bude stáť cena členstva v telocvični, alebo čiastka potrebná na kúpu stroja, čo by mohlo byť niekoľko tisíc dolárov.

Vyberte oboje, ak chcete

Keď príde na to, nemusíte sa rozhodnúť medzi jedným cvičením alebo iným. Keď robíte rovnaký typ cvičenia čas od času, vaše svaly sa prispôsobia tejto pracovnej záťaži. Nakoniec musíte zvýšiť svoju intenzitu pridaním viac času, rýchlosti alebo odporu, aby ste aj naďalej získavali podobné kardiovaskulárne a svalové výhody. Vtedy prichádza do hry rozmanitosť. Svoje svaly hádajte a rôznymi spôsobmi ich vyzvite tak, že sa na chvíľu rozhodnete pre horolezcov schodov a potom na určitý čas prepnúť na švihadlo - alebo jednoducho prepínať medzi nimi, kedykoľvek to budete chcieť. To vám tiež pomôže obmedziť nudu, ktorá spôsobí, že mnohí ľudia prestanú cvičiť.

Pozri si video: Individuální trénink - schody (Septembra 2020).