Vhodnosť

Sú schody pre horolezcov dobré pre kolená?


Priveľa vašej váhy na lakťové opierky môže znížiť efektívnosť vášho cvičenia po schodoch.

Schody pre lezenie vám poskytujú kardiovaskulárne cvičenie, ktoré pomáha posilňovať svaly nôh, ktoré obklopujú kolenné kĺby. Cvičenie, ktoré tieto stroje poskytujú, však podľa Americkej rady pre cvičenie nie je pre ľudí, ktorí práve začínajú cvičebný režim. V prípade netrénovaných kolien môže začať s horolezcom schodiska spôsobiť bolesť a zranenie. Dôvodom je skutočnosť, že horolezci schodov kladú dôraz na kĺby oboch kolien napriek relatívnej nízkej miere pôsobenia schodov. Použitie horolezca na schodisku môže byť zvlášť škodlivé, ak máte už predtým kolenný stav, ako je artritída alebo degeneratívne problémy s kĺbmi.

Tip

  • Zatiaľ čo schodové horolezce posilňujú svaly okolo kolien, môže to byť problematické pre ľudí s kolennými ochoreniami, ako je artritída alebo pre tých, ktorí majú nové cvičenie.

Pochopte výhody

Asi najzreteľnejšou výhodou použitia horolezca v schodisku je to, že ho môžete používať vo vašej domácnosti alebo v miestnej telocvični bez ohľadu na počasie. Schodišťoví lezci navyše ponúkajú rôzne odpory a nastavenia sklonu, vďaka čomu je váš tréning viac alebo menej náročný. Stúpanie po schodoch tiež pomáha posilňovať najväčšie svaly vo vašom tele: svaly gluteusu na zadku, svaly lýtka dolnej končatiny a svaly hamstringu a štvorhlavého svalu hornej končatiny.

Zvážte nevýhody

Schodiskové lezenie cvičí váš kardiovaskulárny systém a svaly nôh, ale nerieši iné svalové skupiny vo vašom tele. Okrem toho cvičebný fyziolog Jessica Matthews z ACE Fit vysvetľuje, že ak máte problémy s kosťami alebo mäkkými tkanivami kolien, horolezec schodov je kontraindikovaný. Schody pre horolezcov možno nájsť doma, ale často zaberajú veľké množstvo priestoru a môžu byť nákladné.

Uprednostnite dobré držanie tela

Dobré držanie tela môže spôsobiť alebo prerušiť vaše cvičenie po schodoch. Aj keď horolezec schodov napodobňuje chôdzu po schodoch, niektoré z mechanizmov sa líšia, vrátane schopnosti opierať sa pri chôdzi o zábradlie. Počas cvičenia sa môže ťažšie opierať o koľaje schodového stroja, čo môže znížiť efektívnosť vášho cvičenia, vysvetľuje Matthews. Správny tvar vyžaduje aj držanie celej nohy na pedáloch a tlačenie nadol so zameraním na pätu. Použitím schodového horolezca, ktorý má na pedáli iba prednú časť chodidla, sa môže tiež zvýšiť tlak na kolená.

Používajte správnu obuv

Kvalita obuvi, ktorú nosíte pri použití horolezca v schodoch, môže mať tiež vplyv na stres, ktorý sa kladie na kolená. Topánky, ktoré neposkytujú dostatočnú oporu okolo chodidla a členku alebo sú zle namontované, môžu spôsobiť zranenia kolenných kĺbov. Správna topánka pre stúpanie po schodoch vysvetľuje American College of Sports Medicine v online brožúre „Výber a efektívne používanie a eliptický trenažér alebo Stair Climber“, poskytujú primeranú podporu a tlmia.

Bezpečnosť predovšetkým

Keď používate horolezec na schody, udržiavajte chrbát rovný, ramená dozadu, hlavu nahor a tešte sa dopredu, aby vaše ruky spočívali na tyčiach na oboch stranách. Stúpanie po schodoch však nie je pre nováčikov. Lezenie po schodoch je ideálnym doplnkom vášho cvičebného režimu, pretože vyžaduje pevnosť svalov nôh, ktoré zaisťujú stabilitu kolien. Ak počas cvičenia pociťujete bolesť na jednom alebo oboch kolenách, prestaňte stroj používať. Bolesť v kolenách, ktorá sa po odpočinku nezlepšuje alebo sa zhoršuje, by mala skontrolovať lekár.