Vhodnosť

Počiatočná joga pre seniorov


Seniori môžu používať stojky, vrátane steny alebo malých vankúšov, na uľahčenie pózovania.

Čad Baker / Jason Reed / Ryan McVay / Phododisc / Getty Images

Je pravda, že niektoré kurzy jogy sú plné tónovaných, tvrdých dvadsiatich niečostí, ktoré svoje telá krútia do praclíc a vykonávajú akrobatické stojky na ruky. Seniori však môžu ťažiť aj z jogy, ktorá zlepšuje silu, rovnováhu, flexibilitu a celkovú pohodu. Ak ste senior, ktorý práve začína s jogou, držte sa úvodných kurzov a naučte sa niektoré základné pózy a prechody. V závislosti od úrovne vašej kondície a cieľov by ste prípadne mohli prejsť na náročnejšie triedy.

Výhody začiatočnej jogy

Aby ste mohli ťažiť z jogy, nemusíte robiť namáhavé praktiky. Pomocou telesnej hmotnosti ako prirodzeného odporu si budete môcť vyvinúť silnejšie kosti. Cvičenie vyrovnávacích postojov vám môže pomôcť predchádzať pošmyknutiam a pádom počas bežných aktivít v každodennom živote a naučiť sa dýchacie alebo meditačné techniky vám môžu pomôcť znížiť stres alebo depresiu, podľa článku na webovej stránke spoločnosti Huffington Post. Ďalšou výhodou praktizovania jogy je, že niektorí seniori rozvíjajú priateľstvá s ostatnými študentmi, ktorí pravidelne navštevujú tú istú triedu, čím vytvárajú pocit spolupatričnosti a spolupatričnosti.

Začiatok stojacich pozícií

Pri pózovaní Warrior II stojte s nohami vzdialenými asi tri stopy a pravé koleno ohnuté k pravej strane pod uhlom 90 stupňov. Pravú nohu držte nasmerovanú doprava; vaša ľavá noha by mala byť umiestnená v uhle 45 stupňov. Natiahnite pravú ruku dopredu a ľavú ruku dozadu. Zatiaľ čo vaše jadro zostane aktivované a pozeráte sa na pravú ruku, zhlboka sa nadýchnite. Zmeňte strany, aby sa Warrior II na ľavej strane. V póze stromu zatlačte pravú nohu do zeme a priveste ľavú nohu k pohodlnému odpočinku v blízkosti pravého členku, pozdĺž pravého holene alebo vo vnútri pravého stehna. Udržujte svoje jadro aktivované a pritiahnite dlane k hrudi. Zhlboka dýchajte a potom prepínajte strany.

Začiatočné poschodie

Seniori sa môžu pokúsiť o prechod medzi pózou pre mačky a kravy. Ak chcete začať túto sériu, kľačte na všetkých štyroch s zápästiami umiestnenými priamo pod vašimi plecami na podlahe. Nadýchnite sa a zdvihnite hornú časť hrudníka, hlavy a chvostovej kosti smerom k stropu. Prechod na mačku predstavuje vydýchnutím, vtiahnutím brady do hrude a zaoblením chrbtice, keď zastrčíte chvostovú kosť. Na doske položte obidve ruky na podložku priamo pod ramená. Natiahnite nohy za sebou a pritlačte loptičky na nohách do podložky. Udržujte svoje jadro zapojené a zhlboka sa nadýchnite. Ak chcete ľahšie predstavovať, položte jedno alebo obe kolená na podporu.

Úpravy a úpravy

Seniori môžu počas jogy robiť úpravy, aby sa mohli bezpečne zúčastniť. Počas vyrovnávania póz sa môžu seniori oprieť o stenu alebo stoličku kvôli ďalšej podpore. Penový blok umiestnený pod nohami, na spodnej časti chrbtice alebo medzi kolenami môže poskytovať oporu v iných pózach. Vankúše a podhlavníky môžu tiež pohodlnejšie predstavovať pózy. Seniori môžu podľa potreby počas vyučovania robiť prestávky. Napríklad môžete odpočívať v detskej póze počas vyučovania, keď ostatní študenti dokončujú intenzívnejšie pozdravy slnka. Ak hľadáte miernejšie kurzy, vyhnite sa triedam s názvom „Mocna jóga“ alebo „Vinyasa“, pretože tieto bývajú ťažšie.