Vhodnosť

Krokové platformy pre aeróbne cvičenie


Mierne ohnite kolená a pri krokovaní nestláčajte nohy.

Comstock / Comstock / Getty Images

Keď Gin Millerová zranila koleno, musela si oddýchnuť od výučby aerobiku. Je však ťažké pre fyzicky aktívnu osobu úplne vylúčiť cvičenie zo životného štýlu. Okrem toho, po prvých 48 hodinách je najlepšie začať používať koleno na obnovenie sily. Miller začala šplhať po schodoch po verande a uvedomila si, že to bolo efektívne cvičenie. Bola to tá skúsenosť, ktorá ju viedla k vytvoreniu krokového aerobiku.

Štandardné rozmery

Spoločnosti, ktoré vyrábajú aeróbne schody, používajú pokyny, aby zabezpečili, že ich platformy sú robustné, vyrovnané a že výšky uľahčia náročné, ale bezpečné cvičenie. Americká rada pre cvičenie (ACE) tvrdí, že použitá výška platformy závisí od vašej výšky, zručnosti a aeróbnej kondície. Začiatočníci, ktorí sú v kondicionovaní, by nemali používať stupňovú platformu vyššiu ako 4 palce. Skúsenejší ľudia však môžu používať platformy až do výšky 10 palcov. Osem palcové stupne sú najbežnejšou výškou, ale ACE varuje, aby nepoužíval taký vysoký stupeň, že by pri vykročení na plošinu spôsobil, že sa koleno ohne o viac ako 90 stupňov.

Viacnásobné použitia

Krok platformy boli vytvorené na zlepšenie aerobiku, ale môžu byť použité v iných typoch cvičení ako v základnej krokovej aerobiku. Vodný krok využíva platformu schodov v bazéne, ktorá spája náročné schodiskové cvičenie s výhodami vodného cvičenia. Kroky sa používajú v triedach typu boot-camp na vykonanie rozkročených behov a stretnutí. Namiesto boxu môžete tiež použiť krokovú platformu na vykonávanie plyometrických skokov v rámčeku.

Výhody použitia kroku

Keď pridáte prvok stúpania na plošinu počas aerobiku, znížite dopad na vaše kĺby. Je to preto, lebo aspoň jedna z vašich nôh je neustále na stabilnom povrchu. Vaše svaly na spodnej časti tela získavajú viac práce, keď predstavíte krok do svojej aeróbnej rutiny. Šliapanie na platformu a späť z nej poskytuje vysoko intenzívne cvičenie na zvýšenie srdcovej frekvencie a metabolizmus. Podľa Ayne Furman, D.P.M. vo svojom článku pre Americkú akadémiu podiatrickej športovej medicíny presahuje hodinová aerobik rovnaké energetické výdavky ako beh siedmich kilometrov.

Použitie platformy Stepper Platform

Pred začatím krokovej rutiny by ste mali vždy otestovať svoju krokovú platformu, aby ste sa uistili, že je vodorovná a bezpečná a nezvlní sa, keď na ňu vstúpite a vypnete ju. Svoje pohyby udržiavajte blízko krokovej platformy, aby ste pri stúpaní alebo klesaní nepresahovali príliš dopredu ani dozadu. Položte nohy úplne na schod a nedovoľte, aby žiadna časť presahovala cez okraj. Keď krokujete, nešliapajte ani nekĺzajte chodidlami, pretože to zvyšuje dopad na kolená a členky. Majte mierne kolená v kolenách a nezamknite ich.