Vhodnosť

Sú steppery dobré pre kolená?


Postavte sa priamo na schodový schod.

Schodiskové schody simulujú chôdzu po schodoch, aby vám skutočne poskytli aeróbne cvičenie, ktoré pomáha posilňovať svaly okolo kolenných kĺbov a zlepšuje celkové zdravie kolena. Dobré aeróbne cvičenie vám tiež pomôže udržať sa vo forme a pomáha schudnúť. Obidva tieto postupy pomáhajú znižovať stres na kolenných kĺboch. Aj keď chôdza po schodoch je pre vaše kolená vo väčšine prípadov dobrá, ak ste v poslednom čase utrpeli zranenie kolena, porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, akú činnosť môžete bezpečne vykonávať, aby nedošlo k zhoršeniu zranenia.

Tip

  • Schody budujú svaly na stehnách a dolných končatinách, ale buďte opatrní, ak máte zranenia kolena alebo artritídu.

Vyhnite sa problémom s kolenami

Ak ste netrpeli zranením kolena, budete chcieť posilniť svaly okolo kolenných kĺbov, aby boli zdravé, odporúča Národný inštitút artritídy a chorôb pohybového ústrojenstva a kože. Silné svaly na nohách podopierajú vaše kolená a poskytujú im správnu stabilitu. Čím silnejšie sú svaly okolo kolien, tým je pravdepodobnejšie, že sa zrania, pretože slabé svaly sú viac zraniteľné. Americká asociácia srdca odporúča absolvovať okolo 30 minút cvičenia denne, vrátane chôdze po schodoch alebo pomocou steppera.

Použite Stepper

Keď idete po schodoch, cvičíte a posilňujete rovnaké svaly, aké by ste mali pri chôdzi po schodoch. Medzi tieto svaly patria svaly okolo kolien, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie kolena. Vaše lýtkové svaly, hamstringy a štvorhlavý sval fungujú, keď idete na krokový stroj, a tieto svaly pomáhajú podporovať kolenné kĺby. Štúdia uverejnená v júli 2016 vo vydaní časopisu „Journal of Biomechanical Engineering“ (denník biomechanického inžinierstva) zistila, že veľa svalov, ktoré podopierajú vaše kolená, získajú tréning, keď idete po schodoch, vrátane vašich hamstringov a iných svalov v oblasti bedra, kolena a členku.

Strata a udržanie vašej hmotnosti

Pravidelné cvičenie na stepperi vám poskytne aeróbne cvičenie na spaľovanie kalórií, ktoré vám pomôže udržať zdravú váhu alebo vám pomôže schudnúť. Je to dôležité pre vaše kolená, pretože nadmerná váha kladie dôraz na kolenné kĺby, čo môže časom spôsobiť bolesť kolena a ďalšie problémy.

Podľa Harvard Medical School pracuje cvičenie na stepperi asi 30 kalórií pre 125 kilogramov za 30 minút. Ak vážite viac, spálite viac kalórií. 155 kilogramová osoba spaľuje okolo 223 kalórií, ktoré kráčajú po krokovej stanici 30 minút, a 185 kilogramová osoba spaľuje 266 kalórií za rovnaké množstvo času. Čím viac samozrejme používate stepper, tým viac kalórií spálite, aby ste získali zdravú váhu, ktorá nebude vyvíjať nadmerný tlak na kolená.

Riešiť problémy s kolenami

Problémy, ako je osteoartritída kolien, sa dajú skutočne zmierniť cvičením na krokovom alebo eliptickom stroji a vykonávaním iných aeróbnych aktivít, hovorí nadácia Arthritis Foundation. Cvičenie môže dokonca pomôcť zmierniť bolesť spojenú s osteoartrózou posilnením kolenných kĺbov a zlepšením rozsahu pohybu kolien, podľa článku uverejneného vo februári 2015 vo vydaní „Ošetrovateľstvo pre zdravie žien“.

Ak sa počas cvičenia s kolenami stretávate s poranením kolena alebo máte bolesť, poraďte sa so svojím lekárom. Cvičenie zraneného kolena na krokovom stroji môže spôsobiť zhoršenie úrazu a možno budete musieť držať krokov s nízkym dopadom, ako je chôdza alebo plávanie, až kým sa zranenie uzdraví.