Vhodnosť

Tuhé brucho po tréningu


Ak trpíte silnou bolesťou, ktorá nezmizne, vyhľadajte pomoc lekára.

Pixland / Pixland / Getty Images

Nedávno ste vykonali rázne cvičenie - ale na vaše prekvapenie, cvičenie, o ktorom ste si mysleli, že neobsahuje kolo intenzívneho brušného tréningu, vás uprostred cítilo dosť bolestivé. Tento jav vás možno prekvapí, ale je oveľa bežnejší, než si myslíte.

Určite príčinu

Akékoľvek cvičenie, ktoré vyžaduje veľa pohybu, vyvolá svaly jadra, medzi ktoré patria brušné svaly. Jadro je centrom všetkých pohybov a ako také môže ísť o oblasť, ktorá sa po intenzívnom tréningu bolavá alebo stuhnutá. Je to normálne a má dokonca aj názov: bolesť svalov s oneskoreným nástupom alebo skrátene DOMS.

Oslovte svoju bolestivosť

Pokiaľ ide o závažné prípady DOMS, najlepším postupom je jednoducho odpočinúť. Ak ste iba trochu stuhnutí a oblasť nie je príliš bolestivá, môže vám pomôcť niekoľko rehabilitačných aktivít. Skúste prevrátiť svoje brucho cez penový valec, ktorý zmäkčí myofasciálne tkanivo, ktoré sa pravdepodobne zhlukne vo vašej oblasti brucha. Verte tomu alebo nie, môže vám pomôcť aj trochu ľahšieho kardio, pretože tým bude stekať krv. Skúste sa vydať na krátku prechádzku alebo urobiť iný druh ľahkého pohybu.

Očakávajte oneskorenie

„Odložená“ časť DOMS vás tiež môže prekvapiť. Ak sa cítite stuhnutý v brušnej oblasti hneď po tréningu, možno budete musieť neskôr čeliť ešte vážnejším účinkom. DOMS zvyčajne trvá asi tri až päť dní - ale pretože sa to nazýva svalová bolestivosť s oneskoreným nástupom, možno zistíte, že najhoršia stuhnutosť alebo bolesť sa objaví po jednom alebo dvoch dňoch. Je to normálne a zmizne to. Samozrejme, ak bolesť namiesto toho pretrváva alebo sa zhoršuje, kontaktujte svojho lekára.

Zabráňte nabudúce

Keď prestanete byť bolesť, zvážte pridanie ďalších cvičení na posilnenie tela k cvičeniu. To pomôže svalom brucha správne stabilizovať trup počas tréningu. Cvičenia na zvýšenie telesnej hmotnosti, ako sú ťahadlá a poklesy, môžu pomôcť posilniť hornú časť chrbta a brucha. Kapitánove stoličky, sedadlá na bicykli alebo doska a drtia na cvičebnej gule sú tiež účinnými cvičeniami v oblasti brucha, poznamenáva Americká rada pre cvičenie.