Vhodnosť

Natiahnutie pľúc


Protiahnutie pľúc pomocou dýchacích cvičení môže pomôcť v boji proti únave a stresu a zníženiu krvného tlaku.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Existuje veľa dôvodov na napínanie pľúc. Zvýšená kapacita pľúc môže pomôcť plavcom zefektívniť sa medzi dychmi - a pomôcť hudobníkom hrať viac opatrení pred vťahovaním do vzduchu. Ak ste bežec alebo tanečník, strečing pľúc vám pomôže nájsť hladký a plynulý dych. Väčšia pľúcna kapacita navyše znamená dodanie väčšieho množstva kyslíka, ktoré vám môže pomôcť bojovať s únavou a stresom a znížením krvného tlaku.

Dýchanie pri cúvaní

Aj keď dýchanie prichádza prirodzene, neznamená to, že je v tom každý dobrý. Väčšina ľudí uviazne pri obvyklom spätnom dýchaní, čo znamená, že dych sa koná väčšinou v hornej časti pľúc. Tento druh dýchania je plytký a neprináša ideálne množstvo kyslíka. Prvým cvičením pri dýchaní je najprv dýchať do brucha, zvyšok trupu a hrudníka bude nasledovať. Toto sa nazýva bráničné dýchanie. Vyskúšajte toto dýchacie cvičenie kdekoľvek: chôdza, práca alebo pozeranie televízie.

Predstavte si balón

Zatiaľ čo vyššie uvedené cvičenie je možné vykonať kdekoľvek, niektoré dychové cvičenia vyžadujú určitý stupeň vedomia a praxe. Na prehĺbenie diafragmatického dýchania uvažujte o svojich pľúcach ako o balóne. Ak chcete trénovať, sedieť alebo ležať v pohodlnej polohe. Zavrite oči a predstavte si, že vaše pľúca sú balónikom. Nadýchnite sa a sledujte, ako základňa balóna - vaše brucho - sa vyplní ako prvá. Akonáhle sa vaše brucho rozšíri, nechajte rebrá expandovať. Nakoniec, keď dych stúpa, hrudník sa roztiahne. Toto cvičenie opakujte päť až desaťkrát.

Trojdielne dych

Akonáhle ste sa dostali zo zvyku spätného dýchania a začali ste používať diafragmatické dýchanie, trojdielny dych vám pomôže ešte viac zvýšiť kapacitu pľúc. Ak chcete vyskúšať tento dych, sadnite si alebo ľahnite do pohodlnej polohy. Položte obe ruky na brucho. Nadýchnite sa do brucha pre počet troch. Premiestnite ruky k hrudníku a vdýchnite ďalšie tri počty. Premiestnite ruky na vrcholy ramien a vdýchnite ďalšie tri počty. Medzi jednotlivými cyklami nedýchajte dych. Dýchajte nepretržite. Na výdych priveďte ruky späť k bruchu. Ak vám v poslednom cykle došli dychy, skúste znížiť počet na jeden alebo dva. Vezmite dva až tri normálne dychy a skúste to znova.

Take pauza

Podobne ako pri vyššie uvedenom trojdielnom dychu, aj toto cvičenie sa vykonáva v troch častiach a zvýši sa schopnosť pľúc udržať viac vzduchu. Ak chcete vyskúšať trojdielny dych s prestávkou, sadnite si alebo ľahnite do pohodlnej polohy. Nadýchnite sa a naplňte svoje pľúca diafragmatickým dýchaním. Vydýchnite pre počet dvoch alebo troch. Pauza. Vydýchnite a ešte dvakrát pozastavte. Pokúste sa vytvoriť dokonca výdychy a pauzy. Dokončite tento cyklus inhaláciou. Vezmite dva až tri normálne dychy a opakujte.