Športové

Tréningová rýchlosť na 100 metrov


Zvládnutie blokov je rozhodujúce pre úspech na 100 metrov.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

100 metrov dlhá pomlčka je už dlho závodom s podpismi tratí a polí. Olympijský šampión na 100 metrov získa neoficiálny titul „najrýchlejší muž na Zemi“ alebo „najrýchlejšia žena na Zemi“. Svetové rekordy mužov a žien dosiahli v auguste 2013 9,58 sekundy, respektíve 10,49 sekundy. Aj keď je nepravdepodobné, že by ste sa k týmto značkám priblížili sami, vykonávanie vyskúšaných a pravdivých cvičení vám pomôže maximalizovať váš vrodený talent.

Potreby odbornej prípravy

Čo musíte urobiť v tréningu, aby ste maximalizovali svoju rýchlosť na 100 metrovej rase, závisí od vášho veku, cieľov, silných a slabých stránok, prístupu k školiacim zariadeniam a ďalších individuálnych faktorov. Brian MacKenzie, tréner atletiky vo Veľkej Británii, poznamenáva, že zvukový tréningový program sa rozpadá na cykly trvajúce približne štyri týždne, z ktorých prvé tri sú venované rozvoju fitnes a posledný slúži ako čas na testovanie efektívnosti vášho tréningu. Na dosiahnutie svojho potenciálu na 100 metrov potrebujete celý rad rýchlostí, ktoré zahŕňajú to, čo MacKenzie označuje ako rýchlosť, rýchlosť vytrvalosti a špeciálne vytrvalostné tréningy.

Cvičenie techniky

Vynikajúca špičková rýchlosť je nevyhnutnosťou, ale sama o sebe nestačí na to, aby sa z vás stal vynikajúci šprintér. Ak nebudete pracovať na tom, aby ste čo najrýchlejšie opustili štartovú čiaru a akcelerovali na svoju najrýchlejšiu rýchlosť čo najskôr, vzdáte sa príliš veľa priestoru v skorých pokusoch o spustenie lepšie trénovaných šprintér s podobnou najvyššou rýchlosťou.

Mike Holloway z University of Florida vedie svojich atlétov, ako cvičia päťkrát 20 metrov, štyrikrát 30 metrov a trikrát 40 metrov z blokov, aby im umožnili pracovať na svojich štartoch aj na skorých akciách. Existuje nespočet variantov - napríklad dve sady päťkrát 30 metrov; žiadne opakovania by nemali prekročiť 60 metrov.

Skoré tréningy

V sezóne a na začiatku konkurenčnej sezóny zdôrazňujete rozvoj konkrétnych aspektov rýchlosti v rámci prípravy na ich využívanie integrovaným spôsobom v neskorej konkurenčnej sezóne. MacKenzie hovorí, že musíte pracovať na svojich silách, mobilite, vytrvalosti a technických zručnostiach; Holloway súhlasí a tvrdí, že predpoklad je ten správny čas na vykonanie množstva vŕtačiek na formuláre a na zlepšenie vašej flexibility. Napríklad vykonajte cvičenie pozostávajúce z rýchlych behov 500, 400 a 300 metrov, aby ste zvýšili svoju vytrvalosť, alebo cvičte včítane chĺpkov s jedným ramenom a skokov do boxov, aby ste zlepšili svoju pohyblivosť a výbušnú rýchlosť.

Cvičenia po sezóne

Keď prechádzate na tú časť sezóny, v ktorej sa konajú najdôležitejšie stretnutia, Holloway odporúča skrátiť celkový tréning, aby ste sa viac oddýchli a zdôraznili technické aspekty 100 metrov - váš štart, forma a schopnosť zrýchliť najmä. Poznamenáva, že je ľahšie zdokonaliť tieto zručnosti, keď ste na stále čerstvejších nohách. Cvičenie sprintu môže obsahovať štyrikrát 40 metrov, trikrát 70 metrov a dvakrát 80 metrov od blokov. A ak sa zúčastňujete na štafetách, mali by ste venovať viac času práci na výmene obuškov so svojimi spoluhráčmi.