Vhodnosť

Rozťahovanie získať toxíny a kyselinu mliečnu zo svalov


Hromadenie kyseliny mliečnej spôsobuje svalové ťažkosti počas alebo do jednej hodiny po fyzickej aktivite.

Digital Vision./Digital Vision / Getty Images

Cvičenie, stres a strava spôsobujú hromadenie toxických látok, ako je kyselina mliečna, vo svalovom tkanive. Športovci používajú veľa stratégií, vrátane rutinného ochladzovania, na zníženie týchto toxínov, pretože kyselina mliečna môže spôsobiť svalovú bolesť. Každý tréner vkladá do svojej rutiny ochladzovania rôzne prvky. Napríklad veľa trénerov pridáva statické alebo dynamické strečing, aby sa zabránilo zraneniu a pomohlo sa zotaviť. Statické strečing sa spolieha na agresívne držanie stojacich pozícií. Dynamické rozťahovanie sa zameriava na vykonávanie pomalých a jemných pohybov. Statické rozťahovanie prekvapujúco zvyšuje toxíny. Napriek tomu iné ochladzovacie prvky, ako je dynamické napínanie, ošetrenie vibrácií a penenie, môžu detoxikovať vaše svaly.

Žiadna pomoc pre toxicitu ožiarenia

Radiačná liečba môže účinne eliminovať rakovinové nádory, ale môže tiež poškodiť zdravé tkanivo. Toto poškodenie môže spôsobiť svalové toxíny. Dokument z jarného vydania časopisu Oncology and Hematology Review z jari 2018 ukázal, že cvičenie môže zabrániť mnohým vedľajším účinkom chemoterapie. Je zaujímavé, že vedci používajú strečing ako placebo v niektorých štúdiách s rakovinou cvičenia. Toto použitie im umožňuje pozrieť sa na dopad strečingu na pacientov vystavených ožarovaniu. Natiahnutie počas chemoterapie vo všeobecnosti nebráni toxicite. V skutočnosti sa zdravie pacientov s chemoterapiou, ktorí sa pri ožarovaní liečia iba naťahovaním, zhoršuje.

Zvýšená kyselina mliečna

Mnoho ľudí si myslí, že natiahnutie môže znížiť kyselinu mliečnu. Napríklad autori prezentácie na Medzinárodnej konferencii pre adaptácie a výživu v športe v roku 2018 tvrdili, že protokoly ochladzovania, ktoré zahŕňajú napínanie, znižujú obsah kyseliny mliečnej v sprintingových plavcoch. Uvedené štúdie však majú veľa technických nedostatkov. A statické napínanie v skutočnosti zvyšuje kyselinu mliečnu. Dôvody týchto prekvapujúcich údajov zostávajú neznáme. Zdá sa však, že rutina ochladzovania musí používať jemnejšiu aktivitu na zníženie kyseliny mliečnej.

Znížená kyselina mliečna

Vedci testujúci cyklistov našli lepšie výsledky ako tí, ktorí testujú plavcov. Dizertačná práca z roku 2014 z indickej univerzity v Pensylvánii preskúmala tieto štúdie. Autor tohto článku presvedčivo tvrdil, že dynamické rozťahovanie znižuje kyselinu mliečnu. Toto zistenie môže vysvetliť skutočnosť, že dynamické strečovanie regeneruje aj svaly. Zdá sa, že takáto regenerácia zlepšuje výkon. Napríklad správa z novembra 2015 uverejnená vo Vestníku výskumu sily a kondicionovania ukázala, ako dynamické strečing zlepšuje vytrvalosť bežcov. Vedci našli podobné účinky zvyšujúce výkon dynamického rozťahovania u basketbalistov a futbalistov.

Pridajte nejaké vibrácie

Môžu existovať aj iné spôsoby znižovania kyseliny mliečnej. Štúdia opísaná v júli 2017 vo vydaní Technológie a zdravotnej starostlivosti sa zaoberala potenciálnym dopadom vibrácií pôsobiacich na celé telo. Školitelia používajú zariadenia, ktoré prenášajú mechanické vibrácie do svalového tkaniva od 60. rokov minulého storočia. Nižšie náklady uľahčili dostupnosť týchto zariadení pacientom a športovcom. V štúdii dostali účastníci 30 minút vibračnej liečby po intenzívnej 30-minútovej chôdzi. Výsledky naznačujú, že liečba znížila kyselinu mliečnu o 60 percent viac ako pasívny odpočinok. V skutočnosti takmer úplne vylučovala kyselinu mliečnu. Autori verili, že ošetrenie vibráciami - ako dynamické strečing - funguje tak, že zvyšuje prietok krvi. Zvýšenie krvného obehu vyvolané vibráciami tak môže vyčistiť toxíny z poškodených svalov.

Rozbaliť

Liečebná masáž ponúka veľa zdravotných výhod. Napriek tomu môže skutočne zvýšiť svalovú toxicitu v dôsledku intenzívneho tlaku, ktorý používa terapeut. Samo-myofasciálne uvoľnenie, lepšie známe ako "penenie", ponúka jemnejšiu alternatívu. S touto technikou použijete veľký penový valec na starostlivé premiešanie bolestivých svalov. Správa z augusta 2018 vo Vestníku vzdelávacích a školiacich štúdií testovala vplyv penového valca na produkciu kyseliny mliečnej. Päťminútový záchvat intenzívneho cyklovania dramaticky zvýšil svalovú toxicitu. Účastníci, ktorí použili penový valec 15 minút bezprostredne po cyklovaní, mali nižšie hladiny kyseliny mliečnej v porovnaní s kontrolnými podmienkami. Podobne ako pri dynamickom rozťahovaní sa zdá, že valcovanie peny zvyšuje prietok krvi. Autori tvrdili, že tiež znižuje zápal tkaniva, a tým uľahčuje hojenie svalov.