Vhodnosť

Aké sú prínosy bilančnej rady?

Aké sú prínosy bilančnej rady?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vyvažovacie dosky sa používajú v rehabilitačných programoch členkov.

Bilančné tabule používajú športovci, starší ľudia a nadšenci všeobecného zdatnosti, ktorí sa snažia zlepšiť svoju rovnováhu a koordináciu. Vyvažovacie dosky sa dodávajú v rôznych štýloch, ale najbežnejšou súčasťou je kruhová doska pripevnená k vyklenutej strane. Keď stojíte na palube, nezostane nehybný kvôli jeho čiastočnej zaoblenosti. Vyrovnávanie sa pri státí na palube ponúka množstvo fyzických výhod.

Propriocepcie

Pri vykonávaní cvičení na váhovej doske sa rozvíja propriocepcia, ktorá je podvedomou schopnosťou snímať polohu tela a pohyb kĺbov. Proprioceptívny systém zahŕňa početné nervy receptorov umiestnené vo svaloch, väzoch, šliach a kĺboch, ktoré sú schopné snímať zmeny svalového napätia. Mozog potom reaguje na tieto zmeny vysielaním signálov pre svaly, aby sa primerane stiahli alebo uvoľnili. Neustále opravujete svoju polohu tela pomocou proprioceptívneho systému bez toho, aby ste o tom vedome vedeli.

Význam

Proprioceptívny systém sa môže s vekom alebo po zranení poškodiť alebo znížiť jeho účinnosť. Napríklad členok, ktorý bol predtým podvrtnutý, nemusí byť schopný napraviť svoju polohu tak efektívne, čo by mohlo spôsobiť problémy s rovnováhou a následné zranenia. Vyrovnávacia doska bude fyzickými terapeutmi bežne zahrnutá do rehabilitačného programu športovca. Okrem toho tí, ktorí pracujú so staršími osobami, pridelia činnosti bilančnej rady, aby pomohli klientom udržiavať alebo zlepšovať propriocepciu.

Ďalšie výhody

Použitie vyvažovacej dosky tiež zvyšuje pevnosť a stabilitu vašich základných svalov, čo zase zlepšuje držanie tela, pretože si lepšie dokážete udržať správnu polohu chrbtice. Zdraví športovci budú vo svojich tréningoch používať balančnú dosku, aby vyzvali a vylepšili svoj rovnovážny systém. To vedie k zvýšenej koordinácii počas hospodárskej súťaže. Bilančné tabule používajú terapeuti pracujúci s vývojovo postihnutými deťmi, ktoré zápasia s kognitívnymi a zmyslovými schopnosťami.

Používanie bilančnej rady

Pri prvom použití váhy sa najskôr pokúste zostať v rovnováhe, keď stojíte na doske. Postavte nohy na dosku tak, aby boli od seba vzdialené od ramien a špičky smerovali dopredu. Pravdepodobne budete na začiatku kolísať a kolísať, ale v praxi uvidíte zlepšenie stability. Keď budete pripravení na ďalšiu výzvu, skúste vyvažovať so zavretými očami. Môžete tiež skúsiť ovládať pohyb dosky, nakláňať ju zo strany na stranu a spredu dozadu bez toho, aby sa hrany dosky dotýkali podlahy. Dosku používajte iba v oblasti bez prekážok.