Vhodnosť

Super boľavé dni stehien po tréningu

Super boľavé dni stehien po tréningu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niekoľko dní trvajúca bolesť stehna po cvičení môže naznačovať pretrénovanie.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Malá svalová bolestivosť alebo DOMS s oneskoreným nástupom nie je neobvyklá po náročnom tréningu nôh, najmä ak ste na cvičenie nováčik alebo sa k nemu len vraciate po predĺžení prestávky. Ale extrémna bolesť v stehnách, ktorá trvá dlhšie ako niekoľko dní, môže signalizovať pretrénovanie alebo dokonca závažnejší stav nazývaný rabdomyolýza, ktorý vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie.

Poznať fakty

DOMS sa často vyvíja medzi 12 a 24 hodinami po vašom cvičení, s bolesťou kulminujúcou medzi 24 až 72 hodinami, podľa American College of Sports Medicine alebo ACSM. DOMS je zvyčajne spôsobený stresom, ktorý vedie k mikroskopickým slzám vo svalových vláknach. Cvičenia, ktoré zaťažujú svaly v predlžovacej alebo excentrickej fáze, sú najviac zodpovedné za DOMS a zahŕňajú odporový tréning, skákanie, beh a klesanie z kopca. ACSM poznamenáva, že DOMS by nemal trvať dlhšie ako tri až päť dní.

Dajte si pozor na bolesť bez zisku

Ak je váš DOMS oslabujúci a je sprevádzaný silným opuchom a tmavým močom, môžete mať rabdomyolýzu, stav vyžadujúci lekársky zásah. Podľa Clinic Injury Clinic spôsobí rabdomyolýza membrány, ktoré zabezpečujú rozklad svalových buniek. Ak je membrána narušená, svalové vlákno sa môže rozpadnúť a jeho obsah uniká do vášho krvného obehu, čo má negatívny vplyv na chémiu vášho tela. Rhabdomyolýza môže poškodiť vaše srdce a obličkové tkanivo a dokonca viesť k smrti. Dehydratácia môže zhoršiť poškodenie obličiek.

Zabráňte pretrénovaniu

Pretrénovanie svalov môže viesť k pretrvávajúcim DOMS, pretože vaše svalové tkanivo potrebuje čas na zotavenie tak medzi cvičebnými súpravami, ako aj medzi cvičeniami, tvrdí vedecký pracovník Len Kravitz z University of New Mexico. Počas regenerácie sa vaše svaly dokážu zbaviť metabolického odpadu, obnoviť optimálny prietok krvi, doplniť výživné látky a enzýmy a opraviť poškodené tkanivo. Spoločnosť Kravitz odporúča medzi jednotlivými sadami ponechať 30 sekúnd až 5 minút v závislosti od intenzity cvičenia a stavu tréningu. Medzi cvičeniami pre rovnaké svalové skupiny nechajte regeneráciu jeden až dva dni. ACSM poznamenáva, že okrem primeraného zotavenia sú dobrými stratégiami na minimalizáciu alebo prevenciu DOMS aj správne zahriatie, postupný progres v intenzite cvičenia a oneskorenie natiahnutia až po tréningu.

Doprajte svojej bolestivosti

Liečba DOMS spočíva v odpočinku bolestivých svalov a zdržaní sa fyzickej aktivity, až kým bolesti nezmiznú. Na zmiernenie príznakov navrhuje ACSM aplikáciu ľadových obkladov, masáže, akupresúru v jemných bodoch a lieky proti bolesti na voľnom trhu. Ak vaša bolesť po záťaži výrazne oslabuje a je sprevádzaná opuchom a tmavou, koolofarebnou močou, môžete podstúpiť rabdomyolýzu a mali by ste vyhľadať okamžitý lekársky zásah.Komentáre:

 1. Mutaur

  I agree, this great thought will come in just the right place.

 2. Kalani

  Nehovorím o tejto téme.

 3. Gonris

  Medzi nami povedzme, neskúsili ste sa pozrieť na google.com?

 4. Fitz Patrick

  Plánovateľné.

 5. Yorr

  úctaNapíšte správu