Vhodnosť

Závesný eliptický trenažér Vs. horolezec na behúň


Väčšina eliptických trenažérov zapája hornú aj dolnú časť tela.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Eliptický trenažér a TreadClimber sa môžu na prvý pohľad zdať podobné. Oba stroje kombinujú pohyb stúpania po schodoch s pohybom iného typu cvičenia. Eliptický kombinuje to s bežkami, zatiaľ čo TreadClimber kombinuje s chôdzou na bežiacom páse. Napriek ich podobnostiam však každý stroj prichádza s jedinečnou sadou výhod a nevýhod.

Dopad a všestrannosť

Väčšina eliptikálov má rukoväte, ktoré sa pohybujú v spojení s pedálmi, a poskytujú tak celotelové kardio cvičenie, keď sa pažou pumpy pohybujú tam a späť pri každom kroku. Pretože chodidlá nikdy neopúšťajú pedále, eliptické cvičenie nemá žiadny vplyv na kĺby, čo z neho robí dobrú voľbu pre každého, kto sa zotaví zo zranení alebo sa vyrovná s bolesťou kĺbov. Väčšina eliptických trenažérov vám tiež umožňuje obrátiť váš krok k zameraniu na glute a stehná. Jednou z hlavných výhod eliptiky je to, že počas cvičenia máte tendenciu pracovať ťažšie, ako si myslíte, a preto spaľujete viac kalórií s menším úsilím. Podľa BuiltLean.com.

Pohyb tri v jednom

TreadClimber je stroj, ktorý má dva paralelné bežecké pásy - jeden pre každú nohu. Keď idete vpred, každá strana stúpa na svahu (spôsobuje, že ste vystúpili, akoby ste šplhali do kopca), a klesá, keď sa vaša noha pohybuje smerom dozadu. Tento pohyb napodobňuje aj pohyb eliptického trenažéra, výsledkom čoho je cvičenie s nízkym dopadom s väčšou intenzitou, ako by ste dosiahli pri bežiacom bežeckom páse.

Eliptické nevýhody

Eliptické prístroje neponúkajú veľa rôznych možností, okrem možnosti spätného chodu, zmeny napätia a zmeny rýchlosti. Jeho funkcia s nulovým dopadom môže byť tiež nevýhodou, ak sú vaše kĺby zdravé, pretože to vylučuje účinok zaťaženia, ktorý môže byť v skutočnosti dobrý na posilnenie kostí a svalov, ako aj na prevenciu osteoporózy. Ďalším problémom s eliptikom je to, že je možné prepracovať dostatočnú rýchlosť na to, aby vás uniesol impulz, čím sa vaše cvičenie stáva menej účinným.

Nevýhody TreadClimber

Aj keď je TreadClimber stroj s nízkym nárazom, pohyb na tomto stroji vytvára taký náraz, že by mohol byť nepríjemný pre niekoho, kto má zranenia alebo bolesť kĺbov. Tento stroj má stacionárne zábradlia na vyváženie, ale pokiaľ nedokážete vyvážiť dosť dobre, aby ste ich pustili a natiahli ruky, nebudete mať cvičenie hornej časti tela, ako by ste boli na eliptickom trenažéri. TreadClimber ponúka menej rozmanitosti ako eliptické. Aj keď môžete zmeniť rýchlosť a intenzitu, na tomto stroji je k dispozícii iba jeden typ pohybu dopredu.