Vhodnosť

Plávanie po časti C


Po C-časti postupne zvyšujte svoje plávanie.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Narodenie dieťaťa je pre nové matky radostným časom. Keď sa počiatočná eufória zmizne a vy ste sa usadili v rutine, môžete zmeniť svoje myšlienky na cvičenie ako spôsob, ako zostať fit a zbaviť sa nadmernej hmotnosti dieťaťa. Plávanie je cvičenie s nízkym dopadom, ktoré vám môže po pôrode uľahčiť návrat do kondície. Ženy, ktoré podstúpili C-rez, musia urobiť nejaké ďalšie preventívne opatrenia, aby sa ubezpečili, že ich čas v bazéne nebráni hojeniu. Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete vykonávať akýkoľvek cvičebný program po časti C, aby ste vyriešili akékoľvek problémy.

Výhody

Plávanie je celotelové cvičenie, ktoré spaľuje kalórie a pomáha tónovať svaly - najmä abs - ktoré sú prospešné pre nové matky. Tí, ktorí rodia cez C-rez, sa zvyčajne zotavujú pomalšie ako ženy, ktoré majú vaginálne pôrody jednoducho preto, že cesarský pôrod je otvorenou operáciou. Plávanie má malý vplyv, a preto je ľahké na tele. Vodné vankúše sú bolestivé kĺby a na váš rez nevyvíjajú nadmerný tlak.

Kedy začať?

V priebehu niekoľkých dní od vykonania C-sekcie sa odporúča urýchliť zotavenie, vysvetľuje Americká asociácia tehotenstva. Plávanie by sa však malo položiť na zadný horák najmenej 4 až 6 týždňov po časti C. Podľa Chrissie Gallagher-Mundyovej, autorky autorského časopisu „Cesarean Recovery“, môžu ženy začať plávať po spomalení toku lochie alebo po pôrode. Užívanie tampónov sa počas prvých 6 týždňov po pôrode neodporúča, aby sa znížilo riziko infekcie. Plávanie pri použití absorpčných vankúšikov môže byť nepohodlné a nehygienické. Tento časový rámec tiež umožňuje rezu zostať suchý a čistý.

Kde plávať

APA odporúča ženám zotavujúcim sa z časti C vyhnúť sa verejným bazénom a vírivkám počas prvých 6 týždňov po pôrode. Počas tohto obdobia ste vystavený riziku infekcie, pretože váš rez je v ranom štádiu hojenia a nemusí byť úplne uzavretý. Pri verejných bazénoch je väčšia pravdepodobnosť, že budú obsahovať baktérie a baktérie jednoducho od veľkého počtu ľudí zdieľajúcich priestor. Rovnaký problém môžu predstavovať jazerá a iné vonkajšie zdroje vody. Ak počas tohto obdobia dostanete od svojho lekára plávanie, znížte svoje riziká plávaním v súkromnom bazéne s obmedzeným počtom hostí, ktorý zariadenie využíva.

Spomaľ

Vráťte sa na kúpanie s realistickým plánom intenzity tréningu. Vaše telo sa za posledný rok zmenilo a budete musieť začať pomaly. Chôdze alebo strečing s rozsahom pohybu, ako sú napríklad kolená, ohyby ramien a rotácie členkov, po dobu 5 až 10 minút, aby ste predišli zraneniu. Americká vysoká škola pôrodníkov a gynekológov odporúča zostať v rozsahu 50 percent cieľovej srdcovej frekvencie až 6 mesiacov po narodení. Odpočítajte svoj vek od 220 a nájdite maximálny srdcový rytmus. Potom počas cvičenia zoberte 10 sekúnd svoj pulz a vynásobte ho šiestimi, aby ste našli cieľovú srdcovú frekvenciu. Malo by to byť približne 50 percent vašej maximálnej sadzby.

Komplikácie

Komplikácie sa niekedy môžu vyskytnúť po časti C, aj keď ste presne dodržiavali pokyny svojho lekára. Preťaženie v bazéne môže vytiahnuť stehy svoriek, ktoré držia váš rez uzavretý. Môžu sa vyskytnúť infekcie. Kontaktujte svojho lekára, ak sa u vás objaví horúčka vyššia ako 100,4 Fahrenheita, ak sa zvyšuje vaginálne krvácanie alebo je cítiť zápach alebo ak váš rez krváca alebo hnisá.