Výživa

Spôsobuje používanie veľkých dávok doplnkov z vlákniny z psyliumu schudnutie?


Zvýšenie príjmu vlákniny vám môže pomôcť schudnúť.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Užívanie doplnku vlákniny, ako je psyllium, vám nespôsobí schudnutie - a môže dokonca vyvolať vedľajšie účinky, ktoré vás na pár dní držia mimo telocvične. Určité zmeny v strave, napríklad zvýšenie príjmu vlákniny, však môžu pomôcť udržať hlad na uzde a zabrániť nadmernému požitiu pri práci na chudnutí. Použitie doplnku z vlákniny psyllium pomáha zvýšiť denný príjem vlákien.

Čo je to Psyllium Fiber?

Vláknina Psyllium pochádza z krovitých rastlín, ktoré sú bežné v niektorých častiach Indie a pestujú sa kdekoľvek na svete. Vlákno alebo šupka sa zbierajú z tisícov drobných semien potiahnutých gélom, ktoré rastlina produkuje. Potravinová vláknina v psylliu je ľudským organizmom nestráviteľná, stále však slúži na mnohé účely. Jesť viac vlákniny psyllium môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, zabrániť rakovine hrubého čreva, zmierniť zápchu a hnačku, zlepšiť reguláciu cukru v krvi a pomôcť schudnúť. Šupku psyllium si môžete kúpiť ako doplnok samostatne alebo ako kapsuly alebo tablety. Podľa Medical Center University of Maryland je typickou dávkou polovica až dve čajové lyžičky psyllium, ktoré sa vmiešajú do 1 šálky vody.

Úloha pri kontrole hmotnosti

Hlad často spôsobuje, že ľudia prejedajú kalórie, čo vedie k nárastu hmotnosti v priebehu času. Vláknina Psyllium, druh rozpustnej vlákniny, absorbuje vodu a napučiava vo vašom zažívacom trakte. Toto zvýšenie objemu znamená, že sa váš tráviaci trakt cíti plnší, čo môže pomôcť znížiť hlad a zabrániť vám v prejedaní. Má tiež veľmi nízky obsah kalórií. Jedna polievková lyžica doplnku vlákniny poskytuje iba 16 kalórií, ale dá vám 4 gramy vlákniny. Užívanie vlákniny psyllium po celý deň vám pomáha nahradiť vysoko kalorické potraviny vláknami s nízkym obsahom kalórií, čo môže viesť k zníženiu príjmu kalórií a chudnutiu.

Výhody kontroly glukózy

Výskum ukázal, že vláknina psyllium môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi. Mnoho populárnych diét na chudnutie naznačuje, že stabilnejšie hladiny cukru v krvi počas celého dňa môžu pomôcť pri chudnutí. Veľké výkyvy v hladine cukru v krvi môžu spôsobiť narušenie vašej energetickej hladiny a spôsobiť únavu a zdĺhavosť. Ak hladina cukru v krvi nie je stabilná, môžete sa cítiť častejšie. Okrem toho vyššia hladina cukru v krvi povzbudzuje vaše telo, aby tuky ukladalo, a nie spaľovalo. Používanie vlákniny psyllium na reguláciu cukru v krvi vám môže pomôcť vyhnúť sa týmto komplikáciám a schudnúť.

Veľké dávky vlákien

Aj keď vláknina psyllium má veľa potenciálnych výhod pre chudnutie, nepreháňajte svoj príjem. Pomalé zvyšovanie príjmu vlákniny môže pomôcť predchádzať vedľajším účinkom, ako je plyn a nadúvanie. Natočte, aby ste získali aspoň odporúčané pokyny Ústavu medicíny, podľa ktorých muži nad 50 rokov potrebujú najmenej 30 gramov vlákniny denne, ženy nad 50 rokov potrebujú 21 gramov denne a muži a ženy do 50 rokov potrebujú 38 a 25 gramov, resp. Avšak konzumácia viac ako 50 gramov vlákniny denne môže spôsobiť problémy. Vlákno môže zabrániť správnemu vstrebávaniu určitých minerálov, ako je zinok, železo, horčík a vápnik.