Športové

100-metrové stratégie


Skôr ako vytvoríte školiaci plán, skúste stanoviť ciele pre sezónu.

Getty Images / Lifesize / Getty Images

Ako jeden z najviac očakávaných pretekov letných olympijských hier sa zdá, že 100 metrov pomlčka predstavuje pre priemerného diváka súťaž o čistú rýchlosť. V skutočnosti získanie titulu „Najrýchlejší muž sveta“ alebo „Najrýchlejšia žena sveta“ vyžaduje stratégiu, zvukovú techniku ​​a dokonalé vykonanie každej etapy závodu. Či už hľadáte nový osobný záznam alebo fotografujete na niečo väčšie, porozumenie fyziologickým požiadavkám každej fázy vám môže pomôcť pri príprave na dosiahnutie vašich cieľov.

Majster Štart

Štart 100 metrov pomlčky nastaví pódium pre zvyšok závodu, čo vám môže dať výhodu oproti zvyšku poľa alebo vám zanechá drahocenný terén, aby ste si vynašli trochu času. V závode, kde len stotiny sekundy dokážu oddeliť víťaza od porazených, môže štart znamenať celý rozdiel. Kvalita vášho štartu závisí predovšetkým od vášho reakčného času alebo od času, ktorý musíte fyzicky reagovať na štartovaciu pištoľ. Štart musí byť výbušný a silný, musí dať jazdcovi impulz na dosiahnutie maximálnej rýchlosti čo najrýchlejšie. Známy tréner John Smith, ktorý spolupracoval s Maurice Greene a ďalšími špičkovými šprintérmi, tlačí svojich atlétov, aby skrátili svoju reakčnú dobu pod 0,130 sekundy.

Dajte to na Disk

Fáza jazdy sa zvyčajne vyskytuje počas prvých 30 metrov závodu a vyznačuje sa rýchlym zrýchlením smerom k najvyššej rýchlosti. Po prvom výbušnom kroku zo štartovacích blokov by ste mali zostať na nízkej úrovni a udržiavať hornú časť tela pred ťažiskom. Aj keď táto fáza vyžaduje obrovskú silu, relaxácia je kľúčom k šetreniu energie, ktorá sa vyplatí neskôr v závode. Namiesto behu s trhavými pohybmi a pevnými svalmi by ste sa mali uvoľniť a sústrediť sa na dýchanie, aby vaše telo zostalo uvoľnené.

Zrýchlite na maximálnu rýchlosť

Keď sa vaše telo postupne narovnáva, rýchlosť by sa mala zvyšovať s predlžovaním vášho kroku a pohybom rúk a nôh rýchlejšie. Po zdvihnutí hlavy počas prechodu z fázy jazdy do fázy zrýchlenia by malo byť vaše telo priamo nad ťažiskom. Vysoké kolená, energická pumpa na rameno a silný spätný ráz pomôžu udržať telo v strede. A.J. Ward-Smith, ktorý píše v časopise Journal of Sports Science, zistil, že muži dosahujú svoju najvyššiu rýchlosť okolo 60 metrov od závodu, zatiaľ čo ženy ju dosahujú o niečo skôr pri 50 metroch. Pretože fázy jazdy a zrýchľovania tvoria najväčšie percento pretekov, tréningové plány na 100 metrov by sa mali zamerať na rozvoj týchto aspektov závodu.

Sprint na pásku

Záverečná fáza závodu sa zameriava výlučne na udržiavanie maximálnej rýchlosti tak dlho, ako je to možné. Telo by malo zostať vo zvislej polohe s neustálym zameraním na pumpovanie rúk a nôh, správne dýchanie a uvoľňovanie svalov. Aj keď veľa faktorov ovplyvňuje, ako dlho môže bežec udržiavať maximálnu rýchlosť, vrátane dĺžky kroku, frekvencie kroku a času kontaktu so zemou, väčšina elitných šprintérov môže bežať blízko maximálnej rýchlosti kdekoľvek od 20 do 30 metrov predtým, ako sa začnú spomaľovať.

Lean na konci

Záverečná etapa 100-metrovej rasy je nevyhnutná, cieľom je čo najviac minimalizovať jej negatívne účinky. V tomto bode závodu nohy spaľujú kyselinu mliečnu a pľúca lapajú po dychu po vzduchu, pretože telo odoláva prirodzenému nutkaniu spomaľovať. Mali by ste sa naďalej zameriavať na udržanie rýchlosti a zároveň posunúť svoju telesnú hmotnosť v konečných metroch závodu smerom dopredu a minimalizovať kontakt medzi nohami a zemou, aby ste dosiahli silný výsledok.