Výživa

Výhody a nevýhody mäsovej stravy


Jesť mäso má zdravotné výhody a nevýhody.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Dieta na báze mäsa má niekoľko výhod oproti striktne vegetariánskej, ale existujú aj určité nevýhody. Mäso je skvelým zdrojom bielkovín, aminokyselín a životne dôležitých živín, čím posilňuje vašu stravu. Bohužiaľ, mäso môže mať tiež vysoký obsah cholesterolu a nasýtených tukov, čo by sa malo brať do úvahy pri rozhodovaní o výbere stravy. Celkovo môže byť zahrnutie mäsa do vašej stravy dobrou voľbou, ak sa vykonáva s mierou.

Proteín

Vaše telo potrebuje bielkoviny, aby si udržalo všetky procesy potrebné na udržanie zdravia. Preto je bielkovina považovaná za jednu zo stavebných blokov života. Mäso je skvelým zdrojom bielkovín a aj malé množstvá mäsa sú ním husto zabalené. Ako príklad, 3-uncová časť primárneho rebra obsahuje asi 23 gramov proteínu. Táto malá porcia predstavuje polovicu odporúčanej dennej dávky bielkovín pre ženy, čo je 46 gramov bielkovín denne.

Esenciálne aminokyseliny

Proteín obsahuje aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje na fungovanie. Existuje deväť aminokyselín, ktoré si vaše telo nedokáže vyrobiť. Aj keď môžete získať bielkoviny, a tým aj niektoré aminokyseliny, z konzumácie rastlinných látok, ako sú fazule, živočíšne mäso je kompletným zdrojom bielkovín, zatiaľ čo rastlinné bielkoviny nie. Mäso obsahuje všetkých deväť základných aminokyselín, ktoré vaše telo nedokáže vyrobiť bez toho, aby sa dopĺňalo z vonkajších zdrojov. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi tkanív tela, ako sú svaly, pokožka a kosti. Mäso obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje v jednom praktickom balení.

Živiny

Mäso je bohaté na niekoľko dôležitých živín. Vitamíny - najmä vitamíny s komplexom B, ako je riboflavín, niacín, tiamín, vitamín B-6 a vitamín B-12 - sa všetky nachádzajú v mäse. Vitamíny typu B pomáhajú udržiavať energiu, prispievajú k správnemu rastu, pomáhajú tráveniu železa a pomáhajú s chemickými reakciami v tele. Mäso je tiež dobrým zdrojom základných minerálov, ako je selén, zinok a železo.

Cholesterol a nasýtený tuk

Mäso obsahuje cholesterol a nasýtené tuky, čo je jeho nevýhoda pri konzumácii veľkého množstva denne. Všetky živočíšne bielkoviny obsahujú nezdravé transmastné tuky, ktoré podnecujú pečeň, aby vyrobila viac cholesterolu, ako vaše telo potrebuje, aby správne fungovalo. Priemerná 3-uncová porcia primárneho rebra obsahuje asi 14 gramov tuku, z toho takmer 6 gramov nasýteného tuku a 75 miligramov cholesterolu.

Americká asociácia srdca odporúča jesť najviac 11 až 13 gramov nasýtených tukov denne. Nemali by ste mať viac ako 300 mg cholesterolu denne, odporúča Úrad pre prevenciu chorôb a podporu zdravia. Vyhýbanie sa mäsám s vyšším obsahom tukov a cholesterolu, ako je pečeň a mäso z orgánov, vám môže pomôcť zostať zdravšie, rovnako ako lepenie na chudé mäso s nízkym obsahom tuku, ktoré je upravené o tuky.

Sodík

Mäso solené a spracované mäso často obsahuje vysoké množstvo sodíka, ktoré je nezdravé. Príliš veľa sodíka v tele môže viesť k mozgovej príhode, ochoreniam srdca a obličkám. Preto je najlepšie vyhnúť sa výrobkom, ako je slanina, uzeniny, salámy, párky, trhané a šunky, ktoré majú vysoký obsah sodíka. Mäso, ktoré nie je ošetrené soľou, ako čerstvé hovädzie mäso, má nižší obsah sodíka a nie je tak zdravotne rizikový. Pri výbere mäsa, ktoré sa má zahrnúť do vašej stravy, sa vyhnite uzdravenému a spracovanému mäsu.